Zeytinyağlı Favalı Enginar Tarifi

Zeytinyağlı Favalı Enginar Tarifi

Fava enginara çok yakışıyor
(1)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Zeytinyağlı Favalı Enginar Tarifi için Malzemeler

Zeytinyağlı Favalı Enginar Tarifi Hazırlanışı

Zeytinyağlı Favalı Enginar Tarifi Tarifi
  1. Kuru baklayı bir gece önceden bol suyla ıslatın. Ertesi gün yıkayıp süzdükten sonra bir tencereye aktarın ve üzerini 2 parmak geçecek kadar su ilave edin
  2. Soğanı soyup bütün halde tencereye koyun. Kesmeşeker, tuz ve zeytinyağını da ekleyip orta ısılı ateşte, bakla iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Gerekirse sıcak su ekleyin. (taze iç bakla kullanacaksanız geceden ıslatmanıza gerek yoktur, haşlamanız yeterli olacaktır)
  3. Pişen bakla henüz sıcak haldeyken bir el blenderiyle çekip püre haline getirerek bir kenarda bekletin.
  4. Diğer taraftan, enginarları geniş bir tencereye yan yana dizin.
  5. Zeytinyağı, limon suyu ve unu bir kasede çırpın. Tuz, su ve şekeri de kattıktan sonra malzemeleri iyice karıştırın ve enginarların üzerine gezdirin.
  6. Kuru soğanı ortadan ikiye bölerek enginarların arasına yerleştirin. Enginarları tencerenin kapağı kapalı vaziyette, kısık ateşte 35-40 dakika pişirin. (konserve enginar kullanacaksanız önce unlu sosu tencereye aktarıp kaynatın. Sonra süzdüğünüz enginarları tencereye koyup 7-8 dakika kadar pişirin)
  7. Enginarların soğumasını bekleyip püre halindeki baklayı (favayı) üzerlerine paylaştırdıktan sonra zeytinle süsleyerek servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle