Sebze Çorbası Tarifleri

Sebze çorbası mevsimine göre taze sebzelerle hazırlanır. Kısa sürede hazırlanması ve besin değerinin oldukça yüksek olması tercih edilmesinin en önemli nedenlerindendir. Sebze çorbaları yazın sıcağında çok ağır yemekler yemek istemeyenler için hafif bir alternatif olabilir. Kış aylarında ise kışa özel sebzelerle hazırlanan sebze çorbaları bünyenizi soğuya ve soğuk algınlığına karşı daha dirençli hale getirebilir. Enginar, bakla, madımak, semizotu, domates, salatalık, kabak, patlıcan, mısır, kırmızı biber gibi sebzelerden yaz ayında; patates, lahana, karnabahar, ıspanak, havuç, mantar gibi sebzelerden kış aylarında faydalanabilirsiniz. Sebze çorbası tarifi diğer çorbalara göre genellikle daha kolay tariflerdir.

Kolay sebze çorbası tarifi aynı zamanda bebekler için anne sütünden sonra verilmesi gereken en önemli gıdalardandır. Henüz katı gıdalar tüketemeyen bebekler, püre haline getirilmiş sebzelerden yapılan çorbalar ile vücudun gerekli olduğu tüm protein ve vitaminleri almış olur. Fakat önceden bebeğin kaç aylık olduğuna göre yiyebileceği sebzeler belirlenmelidir. Anne sütünü bırakmış ve katı gıdaya geçmeye hazır olmayan bebeği olanlar kolay sebze çorbası tariflerini araştırabilirler.

Yazın kokulu ve taptaze domateslerini kahvaltı sofrasından başka yerde değerlendirmek isteyenlere domates çorbası tarifi, sebze yemeyen çocukların bile bayılacağı brokoli çorbası tarifi, sağlıklı bir alternatif tercih edenler için havuç çorbası tarifi, farklı tarifler arayanlara karnabahar çorbası tarifi, sulu yemeği pek sevilmese de çorbasının ayrı bir lezzeti olan kereviz çorbası tarifi, iki lezzeti tek bir çorbada birleştirmek isteyenlere mantarlı ve tavuklu çorba tarifi, taze ya da dondurulmuş mısırlarla yapabileceğiniz mısır çorbası tarifi, kokusu kimilerine göre rahatsız edici bulunsa da sevenlerinin de olduğu lahana çorbası tarifi karışık sebze çorbası tarifi gibi sebze çorbası tarifleri hazırlayabilirsiniz.

Sebze çorbası çeşitleri için sitemizi takip edebilirsiniz.

Daha Fazla..