Salata Tarifleri

Özellikle havaların ısındığı dönemde daha hafif yiyeceklere yönelmeye başlarız. Bu yiyeceklerin büyük bir kısmını da salata çeşitleri oluşturuyor. En taze malzemelerle hazırlandığı zaman tadına doyum olmayan kolay salatalar et ve sebze yemeklerine de sağlıklı birer eşlikçi oluyor. Genelde bu yemeklerin yanına kolay salata tarifleri hazırlanarak yemek tatlandırılıyor.

Sağlığına dikkat edenler ve kilo vermek isteyenler diyet salata tariflerini inceleyebilirler. Diyet salata hazırlamak isteyenler içine mutlaka bir protein kaynağı eklemelidir. Örneğin bir porsiyon salatanızın yanında iki adet haşlanmış yumurta ve bir dilim esmer ekmek ekleyerek değişik salatalar deneyebilirsiniz.

Salatanızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey malzemelerin hepsinin taze ve bol su ile iyice yıkanmış olması. Marul veya kıvırcık gibi otları bıçakla değil elinizle parçalamak en doğrusu. Özellikle yeşil salata tarifleri hazırlarken içine pişmiş et, tavuk ya da balık katarak protein açısından zengin hale getirebilirsiniz. Salatanızın sosunu mutlaka tüketmeden hemen önce eklemeye özen gösterin. Mutlaka elinizdeki en kaliteli zeytinyağı kullanın. Hatta pratik salatalar için salata sosunuzu kapaklı bir kavanozda çalkalayabilirsiniz. Ayrıca ikramlık salataları yaptıktan sonra fazla bekletmeden taze tüketmeye çalışın.

Salatalar lezzetli birer yemek eşlikçisi olmalarının dışında, aynı zamanda kabul günü yemeklerindendir. Makarna salatası, patates salatası, Amerikan salatası, Rus salatası, İtalyan salatası gibi tarifler gün için salata tarifleri arasında gösterilebilir.

Bol nar ekşili nefis bir tat olan kısır tarifi, rengarenk ve bol sebzeli ekmek salatası tarifi, ana yemek tadında şehriyeli tavuk salatası tarifi, bahar ferahlığı tadında bulgurlu yaz salatası tarifi, şifası saymakla bitmeyen buğdaylı enginar kalbi salatası tarifi, gücünü bakliyattan alan yeşil mercimek salatası tarifi, girdiği her tarife yakışan kızarmış mantar salatası tarifi, közlenmiş patlıcan ve sarımsaklı patlıcan salatası tarifi, yeşili sevdiren brokoli salatası tarifi, mevsim meyveleriyle ve üzerine çikolata sosuyla ikram edilen meyve salatası tarifi, Fransa’dan sofralarımıza konuk olan Niçoise salatası tarifi, soğuğu da çok sevilen makarna ve ton balıklı salata tarifi gibi daha bir çok değişik salata tarifi için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Daha Fazla..