• 1

Ciğer Tarifleri

Özellikle C vitamini ve demir bakımından oldukça zengin olan ciğer, Türk mutfağında oldukça büyük bir öneme sahip. Hiç kuşkusuz ki ülke sınırlarımız içerisinde ciğer yemeği tarifleri ve ciğer yapılışı denilince akıllara gelen ilk yer olarak da Edirne geliyor. Biraz daha uzaklaştığımızda ise tabii ki Arnavut ciğeri…

Ciğer Nasıl Yapılır?

Edirne ciğeri, Edirne yöresinde yetiştirilmiş danalardan elde edilen karaciğer, buğday unu ile ayçiçek yağı kullanılarak hazırlanır. Ciğer servis edilirken ise kurutulmuş kızartılmış kırmızıbiber kullanılır. Ciğer pişirmenin püf noktaları her ne kadar ustalık gerektirse de bu sizin gözünüzü korkutmasın. Ciğer yapılışı ve ciğer nasıl yapılır diye uzun uzun düşünmeyin ve kolları sıvayıp evde güzel ciğer yemeği tarifleri yapmaya başlayın.

Gelelim ciğerin yararlarına. Bu güzel besinin mükemmel tadının yanı sıra bir sürü de faydası var. Bir dilim sığır karaciğeri bize yüzde 40 oranında protein sağlamaktadır. Vücut hücrelerimizi tamir eder, temel amino grup asitleri temin etmek için benzersizdir. Ayrıca ciğer tüketmenin karaciğer fonksiyonlarına iyi geldiği de bilinmektedir. Ciğer yediğimiz zaman vücudun temizlenmesi için gerekli olan tüm besinleri temin etmiş oluruz. Tavuk ciğeri ise A vitamini açısından oldukça zengindir ve göz sağlığımızı korumaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra; bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Bu bilgileri de öğrendikten sonra ciğer tarifi öğrenmek için daha da istekli olacaksınız.

Lezzetli bir ciğer nasıl yapılır öğrenmek ister misiniz? O halde ciğer yapımı için kolları sıvayın; kuzu ciğeri, un, mısır unu, tuz ve yağınızı hazırlayın, doğru mutfağa. Burada olduğunuza göre, artık ciğer nasıl pişirilir biliyorsunuz. Ciğeri dışarıdan sipariş vermeden ya da gidip bir restoranda yemeden kendiniz evde rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Hadi doğru kasaba! Ciğer yapmak için ciğerinizi alın ve hemen kolları sıvayın.

Ciğer pişirmenin püf noktaları için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla..