Zerdeli Sütlaç Tarifi

Zerdeli Sütlaç Tarifi

İsterseniz üzerlerine çam fıstığı, kuş üzümü ve tarçın serpiştirin.
(2)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

Zerdeli Sütlaç Tarifi için Malzemeler

Zerdeli Sütlaç Tarifi Hazırlanışı

Zerdeli Sütlaç Tarifi Tarifi
  1. Sütlacı yapmak için; süt ve yıkayıp süzdüğünüz pirinci bir tencereye koyun. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirin. Pirinçler iyice helmelenince toz şekeri katıp karıştırın. Nişastayı 1 su bardağı soğuk suda ezin.
  2. Kaynayan sütten bir kepçe kadar alıp karışıma ilave ederek ılık hale getirin. Ilık hale gelmiş nişastayı karıştırarak tencereye aktarın. Sütlacı kısık ateşte, sık sık karıştırarak 10 dakika daha pişirip ocaktan alın. Sütlacı cam kaselere ya da kup bardaklarına paylaştırın. Üzerine zerde koyacağınız için sütlacın soğumasını beklemeniz gerekir. 
  3. Zerdeyi hazırlamak için; pirinci iyice yıkayıp süzün. pirinci ve suyu orta boy bir tencereye koyup orta ısılı ateşte kaynamaya bırakın. Arada sırada karıştırın ve kaynamaya başlayınca altını kısın. Pirinçler iyice yumuşayınca safran ve şekeri ekleyin. safran karışımı sarartacaktır. Safran bulamazsanız Hint safranı da denen zerdeçal kullanabilirsiniz. Gaziantepliler ise haspir kullanırlar. Bir tutam haspir bir fincan suyla ıslatılır. Posası süzülür, suyu zerdeye katılır. Bazı yörelerde zerdeye 1-2 kaşık gülsuyu da eklenir. Kaynayıp koyu ayran kıvamına gelen zerdeyi ocaktan alın. Karıştırarak hafifçe ılık hale getirin. Sütlaçların üzerine paylaştırıp buzdolabında bekletin. İsterseniz üzerlerine çam fıstığı, kuş üzümü ve tarçın serpiştirin. soğuk olarak servise sunun.  Afiyet olsun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle

gayet iyi oldu zerdesiz yaptım ama

İnternet üzerinde birçok tarif sitesine girdim fakat sütlaç nasıl yapılır sorusuna tam anlamıyla cevap bulamadım. Diğer tarifleri uygularken bir çok konuda sorun yaşadım o sorunlardan en önemlisi sütlaç yapımı için verilen malzemelerin eksikliğiydi. Tadında hep bir eksiklik vardı. Sahrap Soysalda sütlaç için malzemeler en ince ayrıntısına kadar belirtilmiş ayrıca tarifin hazırlanışında sütlaç nasıl yapılır sorusunun cevabı ve yapılması gerekenler özenle belirtilmiş. Hata oranı en aza indirgenmiş. Verilen malzemeleri hazırlanışında yazdığı gibi uyguladığınızda buradaki sütlaç tarifi tıpkı pastanelerdeki sütlaç tatlısı gibi oluyor. Sahrap Soysalın hazırladığı sütlaç tarifi tıpkı annemin yaptığı gibiydi. Ailece keyifle yedik. Hazırladığınız bu tarif için teşekkür ederim. TV'de de takip ediyoruz :)