Köfteli Patlıcan Kebabı Tarifi

Köfteli Patlıcan Kebabı Tarifi

Bu akşam için bundan daha lezzetli bir yemek olamaz!
(0)
Hazırlama 30 dakika
2 Kişilik

Köfteli Patlıcan Kebabı Tarifi için Malzemeler

Köfteli Patlıcan Kebabı Tarifi Hazırlanışı

Köfteli Patlıcan Kebabı Tarifi Tarifi
  1. Köftenin hazırlanması için; kıyma derin bir kaba alınır. Tost ekmeğinin içi uflanarak kıymanın üzerine eklenir. (bayat ekmek içi de kullanılabilir) Soğan incecik yemeklik doğranıp ince kıyılmış maydanozla birlikte ilave edilir. Tuz, karabiber, kimyon ve yenibahar da serpiştirilip iyice yoğrulur.
  2. Yoğrulmuş köfte harcından kabuklu ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp parçalar avuçlar arasında yuvarlanır. Yine avuçlar arasında yassı hale getirilen oval köfteler bir tabağa yerleştirilir. Diğer taraftan, patlıcanlar alacalı soyulup enlemesine ikiye bölünür v e yarım santim kalınlığında dilimler oluşacak şekilde dilimlenir. Dilimler bol tuzlu suda 30 dakika bekletilerek acı suyu çıkarılır.
  3. Patates soyulup incecik yuvarlaklar halinde dilimlenir. Biberlerin sapları kesilir, tohumları ayıklandıktan sonra boylamasına 2 santim eninde doğranır. Salça bir kasedeki sıcak suyla ezilip kenarda bekletilir. Sıvıyağ geniş bir teflon tencerede kızdırılır. Köfteler kızgın yağda önlü arkalı birer dakika kızartılır.
  4. Üzerine hemen yıkanıp süzülmüş patlıcanlar dizilir. Biberler şekil verilerek (güneş ışıkları şeklinde) en üste dizildikten sonra salçalı sıcak su da tencerenin kenarından aktarılır. Tuz da serpiştirilip tencerenin kapağı kapatılır ve orta ısılı ateşte, kaynayıncaya kadar pişirilir.
  5. Kaynamaya başlayan yemeğin altı hafifçe kısılır ve patlıcanlar iyice yumuşayıncaya kadar pişirildikten sonra ocaktan alınır. İncecik kıyılmış maydanozla süslenerek servise sunulur. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle
Kebabın sebzelisi olmaz diyenler yanılıyor! Köfte patlıcanla birleşiyor, üzerine bir de kebap gibi pişiyor... Sonuç olarak da harika bir lezzet ortaya çıkıyor. Özellikle et severlerin vazgeçilmezi ana yemekler içinde kebap tarifleri ayrı bir yer tutar. Köfteli Patlıcan Kebabı ise hayranlarını her defasında kendine daha da hayran bırakır.
Daha Fazla..