Et Yemekleri Tarifleri

Türk mutfağında hamur işlerinin yanı sıra oldukça popüler olan bir başka yemek etle yapılan yemekler. Özellikle doğu illerinin mutfaklarında neredeyse etsiz bir yemeğe rastlamak mümkün değil. Mutfağımıza kebap diye bir kültür varken etin bizim için önemsiz olduğunu söylemek çok inandırıcı olmaz. Et tarifleri başta ev hanımlarının olmak üzere yemek yapmaya ilgi duyan herkesin tarif defterinde bulunmalıdır. Şık akşam yemeği davetlerinize et yemekleri tarifi hazırlayabilirsiniz. Mutfağa girmeye yeni başlayanlar ya da et yemekleri konusunda çekingen davrananlar kolay et yemekleri ile başlayabilirler.

Kuşbaşı et yemekleri pişmesi ve diğer sulu sebze yemeklerine katılması açısından en çok tercih edilenlerdendir. Bu yemeklerden belki de en bilineni, klasik bir bayram yemeği olan yahnidir. Dana veya kuzu kuşbaşı eti, arpacık soğan ve bol baharatlarla yapılan bu yemek pilavla servis edilir. Yahni aynı zamanda güveçte et yemekleri arasında da en lezzetli olanlardandır.

Çok uzun süre yüksek ısıda pişen etler besin değerini kaybeder. Bu nedenle pratik et yemeklerini orta veya düşük ateşte pişirmeye dikkat edin. Aynı şekilde fırında et yemekleri yapacağınız zaman yine yüksek ısıdan kaçınıp 180 ile 200 dereceyi geçmemeye çalışın. Haşlama et yapacağınız zaman eti soğuk suya atmak yerine kaynar suya atıp haşlayın.

Bol yoğurt ve sosla kimsenin hayır diyemeyeceği İskender kebap tarifi, içinde sürpriziyle sizi şaşırtan etli tart tarifi, yapması uzun yemesi beş dakika süren etli yaprak sarma tarifi, birbirine çok yakışan iki lezzet etli patlıcan bohçası tarifi, Osmanlı’nın baş tacı yemeklerinden çeşidiye tarifi, ben etimi sadece sosla severim diyenlere hollandez soslu bonfile tarifi, pilavın ve yoğurdun yanında çok iyi giden mantarlı et sote tarifi, yemeye kıyamayacağınız güzellikte fıstıklı şiş köfte tarifi, güzel bir akşam yemeğinin en güzel oyuncusu domates soslu pirzola tarifi, pişirirken sabır göstermenizin gerekeceği kuzu incik tarifi, İtalyanların adeta sanatını konuşturduğu dana carpaccio tarifi, hem hamuru hem de eti sevenlerin bayram edeceği beyti kebabı tarifi gibi en güzel et yemekleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Daha Fazla..