Makarna Tarifleri

Makarnanın anavatanı her ne kadar İtalya olsa da gerek yapılışı gerekse doyuruculuğu ile hemen hemen her mutfakta kendine yer bulmuştur. İtalya’da kullanılacak tarife göre yüzlerce çeşit makarna bulunmaktadır. Fettuccine, spaghetti, tortellini, gnocchi, lasagna, ravioli en popüler makarna çeşitlerindendir. Türkiye’de bütün çeşitleri bulunmasa da İtalya’da bu kendi başına bir yemek sanatı olarak görülmektedir. Pratik makarna tarifleri genelde soslarıyla özdeşleşmiştir. Soslu makarna tarifleri kimi zaman yanında bir eşlikçi olmadan, direk ana yemek olarak tüketilebilir. Hemen hemen her evde, her sofrada bulunan makarna yemek tarifleri arasında en kolay yapılabilenlerdendir. Ülkemizde uzun yıllar öğrenci yemeği olarak anılan makarna günümüzde bu anlamından kopmaya başlamıştır. Artık herkes makarna çeşitlerini ve soslarını benimsemeye başlamıştır. Değişik makarna tarifleri denenmeye başlanmıştır.

Fırında makarna tarifleri hazırlasanız bile çoğu tarifte ilk olarak makarnayı haşlamanız gerekir. Makarna haşlarken dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta vardır. Öncelikle makarnayı atacağınız su mutlaka kaynıyor olmasına dikkat edin. Yağ miktarını iyi ayarlayıp, makarnayı yapışmaması için sürekli karıştırın. Bunların dışında makarnanın tadını arttırmak için haşlamadan önce tavada bir süre kızartıp ya da soğuk suda bekletip farklı makarna tarifleri deneyebilirsiniz. Tadı hissedilir biçimde değişecektir.

Altın günlerimizin değişmez yemeği makarna salatası tarifi, üzerine rendelenmiş kaşar peyniri ve beşamel sos ile damaklara şenlik yaşatan fırında makarna tarifi, kalorisini hiçe sayarsak en lezzetli tatlardan kremalı tavuklu makarna tarifi, evde her piştiğinde bize çocukluğumu hatırlatan kıymalı makarna tarifi, en taze fesleğenlerle hazırlanmış mis gibi pesto soslu makarna tarifi, hem spor hem diyet yapanlara özel enerji deposu ton balıklı makarna tarifi, öğrenci evlerinde bolca pişen salçalı makarna tarifi, bütün çocukların bayılarak yediği köfteli makarna tarifi, kıymalı makarna ve kıymalı börek tadında lazanya tarifi, patatesin en güzel hallerinden gnocchi tarifi, her yemeği porsiyonluk yapanlara muffin makarna tarifi, hem sağlıklı hem de çok renkli sebzeli makarna tarifi, atıştırmalıklara yeni alternatif makarna cipsi tarifi gibi daha birçok lezzetli makarna tarifleri hazırlayabilirsiniz.

En güzel makarna tarifleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Daha Fazla..