Fındıklı Etimek Tatlısı Tarifi

Fındıklı Etimek Tatlısı Tarifi

Etimek tatlısını bir de fındıkla deneyin
(2)
Hazırlama 45 dakika
10 Kişilik

Fındıklı Etimek Tatlısı Tarifi için Malzemeler

Fındıklı Etimek Tatlısı Tarifi Hazırlanışı

Fındıklı Etimek Tatlısı Tarifi Tarifi
  1. Etimekleri en az 35 santim boyundaki dikdörtgen bir borcama yan yana dizin. Etimekleri kırarak kaptaki boşlukları da doldurun. İsterseniz bu işlemi geniş ve derin bir cam kabın içinde de yapabilirsiniz.
  2. Tozşekeri küçük dar bir tencereye koyup orta ısılı ateşte, karıştırmadan pişirmeye başlayın. Şeker önce eriyecek, sonra sulanacak, en sonunda da kahverengi olacaktır. Bu aşamaları dikkatle izleyip şeker kahverengiye dönüştüğü sırada suyu eklemeniz gerekiyor. Suyu aktarırken yüzünüzü tencereden uzak tutun, çünkü karışım çok fokurdayacaktır.
  3. Ocağı kısıp karıştırarak şekeri tekrar eritmeye çalışın. Şeker önce topak topak olacak, daha sonra eriyecektir.
  4. Ocaktan aldığınız kahverengi suyu, henüz sıcak haldeyken etimeklerin üzerine gezdirin.
  5. Diğer taraftan, kremayı hazırlamak için; un, tozşeker, nişasta ve vanilyayı orta boy bir tencereye aktarın. Sütü azar azar ilave ederken bir taraftan da tel çırpıcıyla karıştırmaya başlayın.
  6. Sütün tamamını ekleyince tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Sürekli karıştırarak katılaşıp kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başladıktan 2-3 dakika sonra ocaktan alıp etimeklerin üzerine, her tarafı aynı kalınlıkta olacak şekilde yayın.
  7. Tatlıyı buzdolabında bir gece bekletin. Eğer tatlıyı geniş ve derin bir cam kabın içinde yaptıysanız ters çevirerek servis tabağına alın. Düz bir kabın içine yaptıysanız servisi bu kapla yapabilirsiniz. Her iki şekilde de üzerini iri dövülmüş fındıkla süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle