Kebap Tarifleri

Kebap hiç kuşkusuz ki Türk mutfağı için vazgeçilmezler arasında, ancak sadece bizim ülkemizde, bizim milletimizin yaptığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında ve başka milletlerce de kebap çeşitleri yapılıyor. Kebap kelime kökeni olarak Arapçadan türeme olup, dilimize hatta tüm dünya dillerine bu şekilde geçmiştir. Kebap anlam olarak ise “pişmiş et” anlamına gelmektedir. Kesin olmamakla birlikte ilk kebap yapımı Mezopotamya olarak tahmin edilmektedir. Hindistan’da dahi 1206 yıllarında kebaplara rastlamak mümkündür. Günümüzde birçok ülke mutfağının kendine has biçimde pişirdikleri kebap tarifleri vardır.

Peki, en çok bilinen üç çeşidi olan kebap nasıl yapılır? Dana kıyma, kuzu kıyma, kuyruk yağı, sarımsak, kuru soğan, pul biber, karabiber, acı biber salçası… İşte kebap çeşitlerinin yapımı için gerekli olan ana malzemeler bunlar. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde kebap çeşitleri bulunmaktadır. Bunların başında Urfa yöresine ait acısız kebap, Adana bölgesine ait acılı kebap, Kastamonu ve Isparta yöresinin çevirme kebabı, Siirt ve Bitlis yöresine ait kuyu kebabı, Konya yöresine ait tandır kebabı, Tokat kebabı, Erzurum Oltu yöresine ait cağ kebabı, yine Siirt ve Bitlis’e alt büryan kebabı… Bu kebap çeşitleri daha da çoğaltılabilir.

Kebap Nasıl Yapılır?

Güzel bir kebap yapımı sürecini nasıl anlarsınız? Kebabı yerken ağızda lezzet bırakmalı, doygunluk vermeli ancak mideyi şişirmemeli ve ağırlaştırmamalı. Bunlar için de kebap yapımının gerçekleşebilmesi için etin seçimi büyük önem taşıyor. Kebaplarda kullanılacak en ideal et, 1-1,5 yaşlarında dişi veya erkek kuzu etinden olmalıdır. Hazırlanan kebap karışımı, 0,5 cm kalınlığında, 3 cm eninde 90-120 cm uzunluğunda şişlere saplanır. Saplama esnasında el suya batırılıp şiş üzerindeki et sıvazlanır. Bu işlem etin şişten dökülmemesi için yapılır.

Pişirilmesi alevsiz, durgun, korlu meşe kömürü ateşinde yapılmalıdır. Pişirme işlemi etin kırmızıdan koyu kahverengine dönmesine kadar devam eder. Pişirme sırasında şişler sık sık çevrilir ve yağı pide ile alınmalıdır. Yağı alınmazsa yağ ateşe düşerek alevlenir ve kalitenin bozulmasına neden olur.

Kebap tarifleri ve püf noktaları için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla..