Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Pırasa pişirmek için en uygun tencere düdüklü tenceredir. Kendi buharıyla ve çok kısa sürede pişen pırasa daha lezzetli olacaktır, ancak düdüklü tencerede pişirmeyi tercih ederseniz suyunu az koymanız gerekir.
(0)
Hazırlama 1 saat
4 Kişilik

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi için Malzemeler

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi Hazırlanışı

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi Tarifi
  1. Sapları bembeyaz, uçları yemyeşil olan kalın pırasaların köklerini kesip sararmış yapraklarını ayırdıktan sonra yıkayın. Pırasaları yaklaşık 2 santim uzunluğunda parçalar elde edecek şekilde dilimleiyn. Havucu soyup ince halkalar halinde doğrayın. (Pırasaları verev de kesebilirsiniz)
  2. Zeytinyağını geniş bir tencereye koyup kızdırın. Hemen havuçları koyun. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 2-3 dakika kadar kavurun.
  3. Pırasayı da katıp hafifçe yumuşayıncaya kadar, 2-3 dakika daha kavurun. Üzerine tuz ve toz şekeri serpip limon suyunu da aktardıktan sonra yıkanmış pirinci ilave edin.
  4. Son olarak, sıcak suyu tencerenin kenarından aktarıp tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte pırasalar iyice yumuşayıncaya kadar, en az 50 dakika pişirin. Bu süre sonunda pırasalar pişmemişse sıcak su ilave edip yumuşayıncaya kadar pişirin.
  5. Pişen yemeği ocaktan alıp soğumasını bekleyin. Yemeği servis tabağına aktarıp üzerini isterseniz ince kıyılmış maydanozla süsleyerek servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle