Körili Zeytinyağlı Rezene-Fennel Tarifi

Körili Zeytinyağlı Rezene-Fennel Tarifi

Bu kök sebze, toksinlerin atılmasını sağlar, sindirimi düzenler, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Et ve balık yemekleri yanına hoş bir garnitür olur.
(0)
Hazırlama 45 dakika
4 Kişilik

Körili Zeytinyağlı Rezene-Fennel Tarifi için Malzemeler

Körili Zeytinyağlı Rezene-Fennel Tarifi Hazırlanışı

Körili Zeytinyağlı Rezene-Fennel Tarifi Tarifi
  1. Rezenenin üzerindeki kulak şeklindeki sapları dibinden kesin. Rezeneyi uzunlamasına ortadan 2’ye bölün. Kök kısmından küçük üçgen, çok sert bir parça vardır. O kısmı bıçağın ucuyla kesip çıkarıp atın.
  2. Önce yarım rezeneyi uzunlamasına küçük parmak kalınlığında uzun uzun (jülyen de denir) dilimleyin. Geniş bir tencereye yemeklik ince doğranmış soğanları, pirinç tanesi dilimlenmiş sarımsak ve zeytinyağını koyun. Orta ısıda, doğranmış rezeneleri katıp, 2 dakika kadar karıştırın ve tencerenin kapağını sıkıca kapatıp 10 dakika kendi suyunda pişirin.
  3. Tencerenin kapağını kaldırın ve tuz, köri, karabiberi ekleyin. Sıcak suyu katın, toz şekerle sirkeyi ilave edip tekrar tencerenin kapağını kapatın. Yine orta ısılı ocakta, hiç kısmadan en az 35 dakika rezeneyi pişirin. Arada kapağını açıp karıştırıp, suyunu kontrol edin. Ama bu işlemi hızlıca yapın ki buharı uçurmayalım. Pişince altını kapatın ve yine kendi sıcaklığında soğuyana dek bekletin.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle