Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar Tarifi

Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar Tarifi

Zeytinyağlı yemeklerinize bir miktar toz şeker eklerseniz tadı enfes olacaktır.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar Tarifi için Malzemeler

Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar Tarifi Hazırlanışı

Zeytinyağlı İç Baklalı Enginar Tarifi Tarifi
  1. Temizlenmiş enginarları çelik bir çelik tencereye yan yana dizip üzerine zeytinyağını gezdirin.
  2. Un, toz şeker, limon suyu, tuz ve 5 su bardağı suyu derin bir kaba aktarıp karıştırın. Tel çırpacak yardımıyla iyice çırptıktan sonra enginarın üzerine aktarın. Tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Tencerenin kapağını kapatıp yemeği pişmeye bırakın.
  3. Diğer taraftan, yeşil soğanları ayıklayıp yıkadıktan sonra 1-2 santim kalınlığında doğrayarak  nginarların içine aktarın ve tekrar pişmeye bırakın.
  4. Taze iç baklaların kabuklarını soymadan kaynayan tuzlu suda 30-40 dakika, iyice yumuşayıncaya kadar haşlayıp süzün. (istenirse baklanın kabukları haşlandıktan sonra dasoyulabilir, ama ben soymadan kullanıyorum)
  5. Enginarların suyu kaynamaya başlar başlamaz, iç baklaları tencereye aktarın. Tencerenin kapağını kapatıp, enginarlar yumuşayıncaya kadar pişirin. Ocaktan alıp soğumasını bekleyin. 
  6. Soğuk haldeki enginarları tencereden alıp çukur kısımları yukarıya bakacak şekilde servis tabağına yerleştirin.  Tencerenin içindeki bakla ve yeşil soğanları da bir el süzgeciyle tencereden alın.
  7. Aldığınız yeşil soğan ve baklaları enginarların çukur kısmına paylaştırın. İnce kıyılmış dereotuyla süsleyip ılık ya da soğuk halde servise sunun.  
  8. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle