Hamur İşi Tarifleri

Türk mutfağının en yetenekli olduğu bir konu şüphesiz hamur işleridir. Her yemekte iddialıyız fakat hamur işi çeşitleri konusundaki iddiamız yere göğe sığabilecek cinsten değil. Hamur işi tarifleri bizde anneden kıza geçen yeteneklerden biridir. Hamur açmak adeta bir sanat sayılır, en incesi ve en güzeli açılana kadar deneme yapılır. Farklı hamur işleri denenerek tarif dağarcığı genişletilir. Özellikle börek, çörek ve poğaça gibi tuzlu hamur işleri yapılırken ince elenip sık dokunur. Ayrıca ev baklavası da yine hüner gerektiren geleneksel tatlarımızdandır.

İyi bir hamur tutmanın ve açmanın belirli püf noktaları vardır. Öncelikle hamur dinlenmek ister. Hamur işini aceleye getirmemek gerekir. Üzerini nemli bir bezle örtüp buzdolabında dinlendirirsek hamurunuz daha kolay açılır. Ağızda dağılan tatlar yaratmak isterseniz tuttuğunuz hamura bir miktar sirke ekleyebilirsiniz. Hamur işine yeni başladıysanız kolay hamur işleri deneyerek pratik yapabilirsiniz.

Kahvaltıda hamur işi olacak yoksa doyduğumu anlamam” diyenlerdenseniz, kahvaltılık hamur işleri tariflerini mutfağınızda deneyebilirsiniz. Kolay hamur işi tarifleri ile sabahları zorlanmadan nefis lezzetler yaratabilirsiniz. Hatta kendi ekmeğini kendi evinde pişirmek isteyerseniz, mayalı hamur işlerinden olan ekmek tariflerini takip edebilirsiniz.

Mutfağımıza yeni yeni girmeye başlayan pankek tarifi, İzmir’in simgesi haline gelen boyoz tarifi, kimsenin hayır diyemeyeceği bir tat su böreği tarifi, yapımı son derece pratik bir kahvaltı klasiği pişi tarifi, efsane bir pastane lezzeti sirkeli tuzlu kurabiye tarifi, çay saatlerine çok şık bir hava katan sebzeli kiş tarifi, altın günlerinin olmazsa olmazı kıymalı börek tarifi, kahvaltıların baş tacı gözleme tarifi, incecik hamuruyla dillere destan etli ekmek tarifi, hem pilav hem hamur işi sevenlere nefis perde pilavı tarifi, “yemekten sonra çayımın yanına bir kurabiye isterim” diyenlere mis kokulu limonlu kurabiye tarifi, kandil gecelerinin tek yiyeceği susamlı kandil simidi tarifi, kraliyet ailesinden geliyormuş gibi bir havası olan İngiliz muffin tarifi, kahvenin yanında yenmeyi pek seven ay çöreği tarifi gibi damak tadınıza uygun birçok hamur işi tarifi marifetli ellerde yoğrulmayı bekliyor.

Pratik hamur işi tarifleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Daha Fazla..