Ekşimikli Dızmana Tarifi

Ekşimikli Dızmana Tarifi

Hamur işlerinin en güzeli, en yöreseli. Mayalı hamurla hazırlanan dızmana, Göçmen Böreği olarak da bilinir ve Trakya Bölgesi'nde çok yapılır.
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Ekşimikli Dızmana Tarifi için Malzemeler

Ekşimikli Dızmana Tarifi Hazırlanışı

Ekşimikli Dızmana Tarifi Tarifi
  1. Hamur için derin bir kabın içine oda sıcaklığındaki yumurtaları kırın. Yoğurdun içine tuz ve karbonatı koyup çatalla çırpın, biraz kabaracaktır. Sonra da hamur kabına ekleyip çatalla malzemeleri iyice çırpın.
  2. Azar azar unu ilave ederek yoğurmaya başlayın. Elinize hafif yapışan kulak memesi yumuşaklığında bir hamur olmalı, çok fazla un ekleyip hamuru sertleştirmeyin.
  3. Hamuru toplayıp üzerine nemli bir mutfak peçetesi kapatıp oda sıcaklığında 1 saat kadar bekletin. En az 30 cm çapında yuvarlak bir fırın tepsisini sıvı yağla yağlayın.
  4. Hamurdan kabuklu ceviz kadar parçalar koparıp, önce yuvarlayın sonra da avuç içinde 1 yemek kaşığı kadar ekşimik koyup, kenarlarından yukarı doğru toplayıp top şekli verin.
  5. Bu topları tepsinin kenarından başlayarak yan yana dizin. Tepsiyi doldurduktan sonra bir kaseye; yumurta, yoğurt ve sıvı yağı koyup çatalla iyice çırpın.
  6. Bu karışımı fırçayla topların üzerine sürüp, kalanını üzerine dökün.
  7. Fırını 200 derece alt-üst ayara getirip 5 dakika önceden ısıtın. Sıcak fırında üzeri kızarıncaya dek pişirin. Çıkarın, yine ekşimikle ikram edin.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle