Meze Tarifleri

Mezeler hemen hemen her dünya mutfağında kendine yer bulmuş tariflerdir. Evrensel olarak ordövr ismiyle de anılır. Türk mutfağında da mezeler çok geniş bir alana yayılır. Salatalar, zeytinyağlılar, ezmeler meze olarak kullanılabilir. Bunlar yöreden yöreye değişiklik gösterir. Kullanılan malzemeler de yine yöreye göre şekillenir.

Mezeler genelde doymak için değil sofrayı zenginleştirmek ve yemeği daha keyifli hale getirmek için hazırlanır. Davet sofralarının vazgeçilmez ikramlarından biridir. Porsiyon olarak küçük miktarlarda sunulur. Sadece Türk mutfağında değil dünyanın hemen hemen her yerinde benzer amaçlarla kullanılır. Porsiyon olarak küçük sunulmasına rağmen çabuk tüketilmesi planlanmaz. Mezelerin Türk mutfağındaki bir amacı da sohbeti ilerletmektir.

Soğuk meze çeşitleri hem yapımı hem de tüketimi kolay eşlikçilerdir. Her türlü malzemeyle yapılabilen meze tarifleri ile dışarıda yediğiniz mezelerden daha lezzetli tatlar yaratabilirsiniz. Zayıf olduğunu düşündüğünüz bir davet sofrasını zengin hale getirmek için en iyi yollardan biri yemek sofralarınızı farklı meze tarifleri ile donatmak olacaktır. Hemen hemen her yemeğin yanına yakışan yoğurtlu meze tarifleri küçük büyük herkesin favorisi olacaktır. Çok zahmetli ve gösterişli yemekler hazırlamaya zamanınız olmadığında kolay meze tarifleri ile gecenizi kurtarabilirsiniz. Nefis et yemekleri tariflerini inceleyip, özellikle et yemeklerinin yanına hazırlayacağınız 1-2 değişik meze tarifleri ile yemeğinizi tatlandırabilirsiniz.

Meze deyince akla ilk gelenlerden haydari tarifi, acı severlerin elinin ilk gittiği acılı meze tarifi, bir kez denendi mi bırakılamayan zeytinyağlı fava tarifi, süzme yoğurt ve cevizin başrolünde olduğu tarator sos tarifi, patlıcanı yemek ve meze ayırt etmeden her halini sevenlere şakşuka tarifi, hem hafif hem çok lezzetli semizotu salatası tarifi, bildiğimiz taratorun her halini denemek isteyenlere tahinli tarator tarifi, tam mevsiminde yakalayıp taze taze yapmalık enginar ezmesi tarifi, Antalya’nın bağrından gelen doyurucu meze tahinli piyaz tarifi, peynir sevenleri mest eden Girit ezme tarifi, humusa farklı yorum getirmek isteyenlere pancarlı humus tarifi, cevizin yakışmadığı tarif olmadığının kanıtı yoğurtlu cevizli patlıcan salatası gibi soğuk meze tarifleri yapabilir ya da elinizdeki malzemelerle deneyerek yeni meze tarifleri oluşturabilirsiniz. Pratik meze tarifleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla..