Balık Tarifleri

Balık yemekleri için en önemli püf noktası aslında; hangi balığın hangi mevsimde yenileceğidir. Öyle ki balık, kırmızı ve beyaz ete göre çok daha fazla protein barındırır. Bu nedenle vücudumuz için benzeri bulunmaz bir besin değerine sahiptir. Hemen her mevsim sofralarımızda yer alabilen diyebileceğimiz balık yemekleri, hangi mevsimde gerçekten çok güzel olur bunu hiç düşündünüz mü? Peki, aylara göre hangi balık yenir? Ocak ayında en lezzetli balıklar; Hamsi, uskumru, lüfer, palamut, istavrit, kırlangıç, tekir, çinekop ve kofanadır. Şubat ayı ise; kalkan, torik, levrek, uskumru, lüfer, palamut... Ocak ayında lezzetlenmeye başlayan midye ise şubat ayında da lezzetini korumaya devam eder. Mart ayında da; gümüş, izmarit, mezgit, kalkan, mersin, kaya balığı, mezgit, kefal, levrek, yayın balıklarının en lezzetli olduğu aydır. Nisana ayı da balık için bereketli bir aydır; gümüş, izmarit, kalkan, mersin, morina, levrek, kefal bu mevsimde oldukça lezzetlidir. Ancak Nisan ayında en lezzetli balık hiç kuşkusuz ki kalkandır...

A, B1, B2 ve D vitaminleri açısından oldukça zengin olan balıklar, fosfor, iyot ve çinko bakımından da çok zengindir. Güzel balık yemekleri yapmak için ilk olarak mevsiminde balığımızı seçmeli, ikinci olarak da doğru tarif ve öneriler ile pişirip, hazırlamamız gerekir. Sahrap Soysal’ın detaylı anlatımı ile balık restoranlarındaki balık yemekleri ile aynı lezzeti yakalamanız mümkün. Öyleyse bu aya göre, balıkçınıza koşarak gidin ve balığınızı alıp doğru eve koşun. Birbirinden değişik ve belki de hiçbir yerde daha önce görmediğiniz balık tarifleri ile akşam yemek masanızı şenlendirin. Ayrıca unutmayın 100 gram balık yaklaşık olarak 20 gram protein içerir. Bol bol balık yiyin, mevsimine göre balığınızı seçerek, özellikle çocuklarınızı balıksız bırakmayın. Herkese afiyet olsun!

Balık tarifleri için farklı bir şeyler arıyorsanız ve iddialı olmak istiyorsanız Sahrap Soysal'ı daima ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla..