Hamsili Sidoma Pilavı Tarifi

Hamsili Sidoma Pilavı Tarifi

Hamsili harika bir pilav tarifi. Misafirleriniz çok sevecek
(1)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Hamsili Sidoma Pilavı Tarifi için Malzemeler

Hamsili Sidoma Pilavı Tarifi Hazırlanışı

Hamsili Sidoma Pilavı Tarifi Tarifi
  1. Hamsileri temizleyip kılçıklarını çıkarın ve yıkayıp süzün. Balıkların kuyruk ve baş kısımlarını kesme tahtası üzerinde kesin. Gövde kısımlarını birer santimlik parçalar halinde doğrayın. (bu pilavı isterseniz küçük küçük doğranmış levrek balığı, lüfer, çinekop ya da mezgitle de yapabilirsiniz) Balık parçalarının üzerine tuz ve karabiber serpip bir kenarda bekletin.
  2. Pirinci bol tuzlu sıcak suda 30 dakika bekletin.
  3. Diğer taraftan, sıvıyağı geniş teflon pilav tenceresinde kızdırın. Soğanları incecik yemeklik doğrayıp kızgın yağa aktarın. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 2 dakika kadar kavurun. Üzerine domates salçası ve balığı ekleyip karıştırarak 1 dakika daha kavurmaya devam edin.
  4. Sıcak haldeki et ya da tavuk suyunu da tencereye hemen aktarıp tuz, karabiber ve tozşekeri serpin.
  5. Su kaynamaya başlayınca, yıkayıp süzdürdüğünüz pirinci tencereye aktarıp birkaç kez daha karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp pilav suyunu iyice çekinceye kadar pişirin.
  6. Pilav suyunu iyice çekince, ocağın altını iyice kısın. Tencerenin kapağını açtıktan sonra ayıklayıp iincecik doğradığınız dereotunu ve taze nane yapraklarını ilave edin. Tencerenin kapağını tekrar kapatıp pilavı çok kısık ateşte 2-3 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alın.
  7. Pilavı tencerenin kapağını açmadan 20 dakika dinlendirin. Servise sunmadan önce tahta bir kaşıkla aşağıdan yukarıya doğru hafifçe karıştırın. Sıcak sıcak servise sunun. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle