Yöresel Yemek Tarifleri

Türk mutfağının bolluğu ve çeşitliliği birçok dünya mutfağından daha fazladır. Bölge bölge ve il il kullanılan malzemeler ve yemeklerin hazırlanış şekilleri farklılık gösterse de, birbirlerinden esintiler görmek mümkündür. Yıllarca bu topraklarda ve bu coğrafya üzerinde yaşamış farklı etnik kökenler, etkileşimde bulunulan kültürler ve komşu ülkeler yöresel tatlarımızı şekillendirmiştir. Bu yüzden, Türkiye yöresel yemekler bakımından çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Her türlü davet ve kabul gününüzde misafirlerinize yöresel lezzetler sunabilirsiniz. Yemek yapmaya yeni başlayanlar kolay yöresel yemekler hazırlayabilirler.

Yöresel yemeklerimiz kullanılan malzeme konusunda her ne kadar kısıtlanamayacak olsa da, et, bakliyat ve her türlü hamur işleri mutfağımızın bel kemiğini oluşturur. Verimli topraklarda yaşadığımız için et yemeklerinin yanında her türlü sebze ve yeşillik kullanılır. Yöresel yemekler kullanılan malzeme ve pişirme şekline göre birçok farklılık gösterir.

Anadolu’nun çeşitli yerlerinde farklı etlerle yapılan tirit kebabı tarifi, sadece mantı değil onlarca güzel lezzete sahip Kayseri’den yağlama tarifi, Antakya’dan bol baharatlı kaytaz böreği tarifi, Adana’dan kıyma ve bulgurun en güzel hali çöç tarifi, Gaziantep mutfağının en özellerinden bol ekşili kuru patlıcan dolması tarifi, hamur işi yemeklerinin ağırlıkta olduğu Erzincan’dan kete tarifi, Türk mutfağının en fazla çeşitlilik gösteren illerinden Şanlıurfa’dan tas kebabı tarifi, hemen hemen her doğu ilimiz gibi et yemekleriyle meşhur Diyarbakır’dan cartlak nam-ı diğer ciğer kebabı tarifi, en az yaprak sarması kadar lezzetli Giresun’un meşhur etli karalahana sarması tarifi, kendine özgü lezzetleriyle ünlü Kilis’ten hem pratik hem de çok lezzetli Kilis tava tarifi, Türkiye’nin dört bir yanında en çok tüketilen yiyeceklerden olan Adıyaman’ın çiğ köfte tarifi, kumru ve lokma kadar ünlü İzmir’den İzmir köftesi tarifi, yapması sabır ve el becerisi gerektiren Adana’nın bamya dolması tarifi, lezzeti dillere destan Antalya’nın kabak çiçeği dolması tarifi, üzerinde kaymağı ile diğer tatlıları kıskandıran Hatay’ın künefe tarifi, Maraş dondurmasının pabucunu dama atan un sucuğu tarifi gibi nefis yöresel tarifler hazırlayabilirsiniz. En güzel yöresel yemekler için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Daha Fazla..