Şanlıurfa\'nın Pirçikli Pilav Tarifi

Şanlıurfa'nın Pirçikli Pilav Tarifi

Urfa'nın meşhur, leziz ve çokça yapılan vazgeçilmez tatlarından biri daha... İşte mis gibi bir pilav tarifi.
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Şanlıurfa'nın Pirçikli Pilav Tarifi için Malzemeler

Şanlıurfa'nın Pirçikli Pilav Tarifi Hazırlanışı

Şanlıurfa\'nın Pirçikli Pilav Tarifi Tarifi
  1. Bütün tavuğu yıkadıktan sonra varsa bir düdüklü tencerede üzerine çıkacak kadar suyla haşlayın. Süzün ve etlerini kemiklerinden ayırıp irice didikleyin. Pirinci kaynar tuzlu suda 40 dakika kadar bekletin.
  2. Diğer taraftan, tereyağı ya da zeytinyağını geniş bir pilav tenceresine koyup orta ısılı ateşte kızdırın. İncecik yemeklik doğranmış soğanları ve yıkanıp süzülmüş pirinci tencereye aktarın.
  3. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak en az 5 dakika kavurun. Üzerine hemen kibrit çöpü formunda doğranmış havuçları aktarın. Karıştırmaya devam ederek 2 dakika daha kavurun.
  4. Sıcak tavuk suyunu kavrulan havuçlu pirincin üzerine aktarın. (Et suyu ölçüsü pirincin tam iki katı olmalı. Yani 2 su bardağı pirince 4 su bardağı et suyu kullanılmalı.) Tuz ve karabiberi serpiştirip haşlanmış didiklenmiş etleri ilave ettikten sonra karıştırın.
  5. Tencerenin kapağını kapatıp orta ısılı ateşte, pilav suyunu tamamen çekip göz göz oluncaya kadar pişirdikten sonra ocağın altını kısın. Pilavı kısık ateşte, 4-5 dakika daha pişirip ocaktan alın.
  6. Tencerenin kapağını açıp kağıt havlu örtün ve tekrar kapatıp en az 20 dakika dinlendirin. Dinlenen pilavı karıştırıp servis tabağına aktarın.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle