Domatesli Zeytinli Pilav Tarifi

Domatesli Zeytinli Pilav Tarifi

Pilavı bugün bir de böyle deneyin.
(0)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Domatesli Zeytinli Pilav Tarifi için Malzemeler

Domatesli Zeytinli Pilav Tarifi Hazırlanışı

Domatesli Zeytinli Pilav Tarifi Tarifi
  1. Pilavlık pirinci bol sıcak suyla iyice yıkayıp, süzülmesi için bir kenarda bekletin. Bu arada geniş pilav tenceresinde zeytinyağını kızdırıp içine çok ince yemeklik doğranmış soğanları ilave edin.
  2. Bir tahta kaşıkla sürekli karıştırarak soğanlar hafifçe sararıncaya dek 2-3 dakika kavurun. Bu arada domatesleri rendeleyip, kavrulan soğanların üzerine aktarın.
  3. Domatesler suyunu çekinceye kadar sık sık karıştırarak 3-4 dakika pişirin. Hemen içine yıkanmış ve süzülmüş pirinçleri ilave edip tekrar karıştırarak 4-5 dakika pirinçleri kavurun. Sonra da iki bardak kaynar haldeki sıcak suyu tencereye aktarın.
  4. Çekirdekleri çıkarılmış ve doğranmış zeytinleri (konserve file zeytini de kullanabileceğiniz gibi bu pilavı yeşil zeytinle de yapabilirsiniz) sıcak suyun içine katıp, tuz ve karabiberini serpiştirin. Orta ısılı ateşin üzerinde zeytinli pilavı pişmeye bırakın.
  5. Pirinçler suyunu iyice çekince ocağın altını iyice kısın ve çok kısık ateşte pilavı 5 dakika daha pişirip ocaktan alın. tencerenin kapağını açıp pilavın üzerine 2 kat kağıt mutfak peçetesini yıkayıp, kapağı kapatın. Bu şekilde 15 dakika kadar dinlendirip, demlendirdiğiniz pilavı karıştırarak servis yapın.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle