Pilav Tarifleri

Türk mutfağının en temel ve en önemli yemeklerinden biri pilavdır. Pilav tarifi ister yemek yapmaya yeni başlayan ister bu işe yıllarını vermiş olsun herkesin bilmesi gereken bir tariftir. Pilav çeşitleri tarifleri neredeyse her yemeğin yanına eşlikçi olabilecek güçte yemeklerdir. Çoğu zaman nefis yemek tarifleri pilav ile tamamlanır. Yemek yapmaya yeni başlayanlar kolay pilav tarifi ile başlayabilirler.

Pilavlar özellikle sulu yemeklerin yanında ve yoğurt ile servis yapılır.

Pilav yapmak aslında deneyime ve pratikliğe dayansa da birkaç püf nokta ile kolaylaştırılabilir. Öncelikle Pilav yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey pirinci çok iyi yıkamaktır. İçinde bulunan nişastayı mümkün olduğunca akıtmaya çalışmalısınız. Bir diğer önemli konu ise su oranıdır. Pilavın lapa olmasını engellemek için ölçüyü birebir uygulamalısınız. 1 bardak pirince 1,5 su bardağı su yeterli olacaktır. En güzel pilav tarifi bu uyarıları dikkate almakla ortaya çıkacaktır. Bu işte yeterince ustalaştığınızı düşündüğünüzde değişik pilav tarifleri deneyebilirsiniz. Lezzetli pilav tarifi bunların yanında deneme yanılma yöntemi ile de ortaya çıkabilir.

Pilav çeşitleri ve tarifleri incelendiğinde hepsinin ortak noktası pilav piştikten sonra kesinlikle dinlendirmektir. Pilav ocaktan alındığı gibi servis edilebilecek bir yemek değildir. En az 15-20 dakika dinlendirmek daha lezzetli bir pilav tatmanızı sağlayacaktır.

Bir klasik olan tereyağlı ve şehriyeli pilav tarifi, kuru kuru yiyemem biraz daha lezzetlensin diyenlere domatesli pilav tarifi, bir sokak lezzetinden çok daha öte olan tavuklu pilav tarifi, her katında ayrı lezzetli etli havuçlu pilav tarifi, nohutlu pilava alternatif olabilecek bademli pilav tarifi, pirinç pilavından sıkılanlara mercimekli soğanlı bulgur pilavı tarifi, özellikle bayramların resmi yemeği haline gelen kavurmalı pilav tarifi, Karadeniz’de oldukça sık tüketilen hamsili pilav tarifi, rengarenk sebzesiyle iştah açan garnitürlü pilav tarifi, sadece sulu yemeği değil her türlüsünü yaparım diyenlere patlıcanlı pilav tarifi, şık sofraların önce göz sonra mide doyuran safranlı mantarlı pilav tarifi, yapması sanıldığı kadar zor olmayan farklı bir pilav yorumu perde pilavı tarifi gibi pilav çeşitlerini hazırlayabilirsiniz.

Pilav çeşitleri nefis yemek tarifleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Daha Fazla..