Zerdeçallı Mantarlı Şehriye Pilavı Tarifi

Zerdeçallı Mantarlı Şehriye Pilavı Tarifi

Akşam yemeğinin yanına çok yakışacak değişik bir pilav alternatifi.
(0)
Hazırlama 30 dakika
8 Kişilik

Zerdeçallı Mantarlı Şehriye Pilavı Tarifi için Malzemeler

Zerdeçallı Mantarlı Şehriye Pilavı Tarifi Hazırlanışı

Zerdeçallı Mantarlı Şehriye Pilavı Tarifi Tarifi
  1. Bu yemek için geniş ve kısa kenarlı teflon tencere kullanacağız (karnıyarık tenceresi). Bir de şehriyeyi kavurmak için geniş bir tava ya da vok tava lazım. Tavaya zeytinyağını koyun ve tel şehriyeyi içine aktarıp orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Bir tahta kaşıkla sürekli karıştırarak, şehriyeler iyice sararıp hatta bazıları kahverengileşinceye kadar kavurun.
  2. Bu arada tencereye yemeklik incecik doğranmış soğanları ve pirinç tanesi dilimlenmiş sarımsakları koyun. Tereyağını katıp orta ısılı ateşte sürekli karıştırarak 5 dakika kavurun.
  3. Tuz, karabiber, pul biber serpiştirin.
  4. Kırmızı biberi ayıklayıp uzunlamasına dörde bölüp tavla zarı gibi doğrayın. Yeşil biberleri incecik halka dilimleyin. Biberleri de soğanların üzerine ekleyin ve 5 dakika daha karıştırarak kavurun. Mantarları iyice yıkayıp süzdürün. Sonra tepesinden sapına doğru incecik dilimleyip soğanlı biberli karışıma ilave edin.
  5. Yine karıştırarak 5-7 dakika kavurun. Artık tavadaki şehriyeyi mantarlı harcın içine aktarın. Sıcak su yu ve zerdeçalı ekleyip karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın. Kaynamaya başlayınca altını kısın. Yaklaşık 10 dakika sonra suyunu çekip pişecektir.
  6. Altını kapatıp 15 dakika dinlendirip, dinlendirin. Karıştırarak servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle