Pilav Üstü Kuzu Tandır Tarifi

Pilav Üstü Kuzu Tandır Tarifi

Sofraların ayrılmaz ikililerinden: Et ve pilav
(1)
Hazırlama 3 saat
4 Kişilik

Pilav Üstü Kuzu Tandır Tarifi için Malzemeler

Pilav Üstü Kuzu Tandır Tarifi Hazırlanışı

Pilav Üstü Kuzu Tandır Tarifi Tarifi
  1. İrice parçalara bölünmüş olan kuzu kolu büyük ve kenarları yüksek bir kaba koyun. Soya sosu ve zeytinyağını derin bir kaba aktarıp bir yandan tel çırpacak yardımıyla karıştırırken bir yandan da balı ilave edin. Hardalı ekleyip tekrar çırpın.
  2. Üzerine tuz, karabiber, kuru kekik ve kuru fesleğen serpip çırpmaya devam edin. Sos iyice karıştığında elinizle etin üzerine ve etrafına iyice sürüp etin sosa iyice bulanmasını sağlayın.
  3. Ayıklanmış sarımsakları ortadan ikiye bölüp etin üzerine serpiştirin. Soğanları ortadan ikiye bölüp etin üzerine aktardıktan sonra üzerini alüminyum folyo ya da streç filmle kapatın ve buzdolabında en az 1-2 saat bekletin.
  4. Diğer taraftan, büyük boy bir fırın poşetinin içine 2 çay kaşığı un ve1 çay kaşığı tuz atın. Torbayı ağzını elinizle büzüştürüp sallayın. Böylece tuzlu un torbanın her tarafına dağılacaktır. Buzdolabında bekleyen eti sebzeleri ve suyuyla birlikte torbaya koyup ağzını sıkıca bağlayın.
  5. Eti bir fırın tepsisine oturtup torbanın yukarı bakan kısmını 4-5 yerinden çatalla delin. Böylece et pişerken hava alacaktır. Eti 5 dakika önceden 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında en az 2-3 saat kadar pişirip alın. Eti poşetten çıkarın ve sosunu ayrı bir kaseye alın.
  6. Eti soğan ve sarımsaklarla birlikte pişirdiğiniz pilavın üzerine yerleştirin. İsterseniz kenara ayırdığınız sosla birlikte ikram edin. Afiyet olsun.  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle