Sebze Yemekleri Tarifleri

Sebzeli yemek tarifleri hem hafif hem de sağlıklı beslenmek isteyenler için alternatif yemeklerin başında geliyor. Yaz kış ayırt etmeden yapabileceğiniz sağlıklı sebze yemekleri ister ana yemek ister aperatif olarak sunabileceğiniz tariflerdir.

Sebze yemekleri çeşitleri bulunduğunuz mevsime göre farklılık gösterir. Yaz sebze yemekleri genelde zeytinyağı ile yapılıp, daha hafif tüketimi tercih edilir. Kış sebze yemekleri ise etli, kıymalı, zeytinyağlı gibi daha çeşitli malzemelerle hazırlanıp tüketilir. Vücudumuz hava koşullarına bağlı olarak değişim gösterdiği için her sebzeyi kendi mevsiminde taze olarak tüketmeye özen göstermeliyiz. Örneğin; yaz ayları hava çok sıcak olduğu için vücut su kaybeder ve kış ayından daha çok su ihtiyacı duyarız. Bu yüzden yazın bu ihtiyaca yönelik sebzeler yenmelidir. Yaz ayları; enginar, bamya, taze fasulye, bezelye, patlıcan, kabak, dolmalık biber, mantar, domates, semizotu gibi sebzelerle, kış aylarında ise; balkabağı, brokoli, havuç, ıspanak, karalahana, kereviz, patates, turp gibi sebzelerle değişik sebze yemekleri hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yemek yapmaya yeni başlayanlar kolay sebze yemekleri tariflerini inceleyebilirler.

Sofraların baş tacı mücver tarifi, ister sıcak ister soğuk tüketilen taze fasulye tarifi, tek başına ya da eşlikçi olarak servis edilen patates püresi tarifi, her derde deva sebze çorbası tarifi, meze sofralarının vazgeçilmezi şakşuka tarifi, sebze yetmez et de katalım diyenlere fırında tavuklu patlıcan tarifi, kışı sevdiren yemek ıspanak tarifi, sebzelerin en güzel hali fırında yapılır diyenlere sebze graten tarifi, pratik sebze yemekleri arayanlara patatesli omlet tarifi, farklı ülkelerin tatlarını yakalamak isteyenlere Girit usulü kabak tarifi, yanında bir de pilav oldu mu tadına doyulmayan mantar sote tarifi, ister etli ister zeytinyağlı her türlü lahanayı sevdiren lahana sarması tarifi, vejetaryenlere tat alternatifi olabilecek karnabahar köftesi tarifi, sebze yemekleri zeytinyağlı olur diyenlere zeytinyağlı kereviz tarifi, bir kasesinde bütün kışı sağlıklı geçirmeyi sağlayacak kadar vitamin barındıran zencefilli havuç çorbası tarifi, Ege’nin taze otlarından çiriş otu yemeği tarifi, tüm mevsim sebzelerini bir arada değerlendirmek için bahar güveci tarifi ve daha birçok basit sebze yemeği tariflerini sitemizden inceleyebilirsiniz.
Daha Fazla..