Fırında Kremalı Karnabahar Graten Tarifi

Fırında Kremalı Karnabahar Graten Tarifi

İyi bir yağ yakıcı olan, C vitamini ve Folik asit açısından da zengin olan karnabahar, metabolizma hızının artmasını sağlar. Yani tam bir sağlık deposu! Biz de onunla bu defa graten hazırladık.
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Fırında Kremalı Karnabahar Graten Tarifi için Malzemeler

Fırında Kremalı Karnabahar Graten Tarifi Hazırlanışı

Fırında Kremalı Karnabahar Graten Tarifi Tarifi
  1. Önce karnabaharın yapraklarını ayıklayıp atın. Sonra da tam ortadan 2’ye bölün. Kalın kök kısmını bıçağın ucuyla oyarak çıkarıp atın. Ardından karnabaharı çiçek çiçek buket şeklinde koparıp ayırın.
  2. Her çiçek iri bir papatya boyutunda olsun. Yıkayıp süzgeçte süzülmeye bırakın.
  3. 30×25 cm çaplarındaki dikdörtgen (veya 30 cm çapında yuvarlak) bir fırın kabını tezgahın üzerine koyun. Süzülen karnabaharı kabın içine alın ve üzerine tuz, karabiber, kimyon, zerdeçal serpip zeytinyağını gezdirin. İki elinizle iyice karıştırın.
  4. Sos için büyükçe bir kaseye; yumurtaları kırıp, krema, süt ve sarımsağı koyun. Bir çırpıcıyla çırpın. Peyniri katıp, kaşıkla karıştırın. Sonra da bu sosu karnabaharın üzerine gezdirin. Elinizle karıştırarak karnabaharların her tarafını sosa bulayın.
  5. Karnabaharı haşlamadan pişireceğimiz için sosla iyice kaplanmasına dikkat edin. 2’ye böldüğünüz kiraz domatesleri karnabaharların üzerine yerleştirin.
  6. Fırını 180 derece fan ayarına veya alt-üst ayara getirip 5 dakika önceden ısıtın. Sıcak fırında 40-45 dakika kadar karnabahar grateni pişirin.
  7. Dikkat edin üstte kalan 1-2 parça çok kızarabilir. Çıkarın, sıcak servise sunun. Et ve tavuk yanına çok uygun bir eşlikçi olacaktır.
  8. Not: Bu pratik usul karnabahar yemeğini brokoliyle de yapabilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle