Sebzeli Humus Mezesi Tarifi

Sebzeli Humus Mezesi Tarifi

Harika bir humus tarifi. Yanına da brokoli, karnabahar ve havuç çok yakıştı
(1)
Hazırlama 10 dakika
4 Kişilik

Sebzeli Humus Mezesi Tarifi için Malzemeler

Sebzeli Humus Mezesi Tarifi Hazırlanışı

Sebzeli Humus Mezesi Tarifi Tarifi
  1. Akşamdan bol suyla ıslattığınız nohudu ertesi gün yıkayıp süzün ve bir tencereye aktararak üzerini örtecek kadar suyla haşlayın. İyice yumuşayan nohudu süzün. Ancak haşlanan nohudun suyundan 1 su bardağı kadar mutlaka ayırın. Nohutlar ılık hale gelince kabuklarını soyun. Soyma işlemi humus yapmanın en zor aşamasıdır. Nohutları avuçlarınız arasına alıp birbirine sürterek daha kolay soyabilirsiniz.
  2. Soyulmuş nohutları henüz ılık haldeyken robota aktarıp çekerek püre haline getirin. Nohutları püre yaparken, haşlama suyundan ayırdığınız 1 su bardağı kadarını da ilave edin. (Konserve nohut kullanacaksanız, kabuklarını birbirine sürterek soyup robota koyun ve 1 su bardağı ılık su ilave edin. Tavuk suyu kullanırsanız daha lezzetli olur)
  3. Püre halindeki nohudu çukur bir kaba aktarın.
  4. Diğer taraftan, sosu hazırlamak için ; limon suyu, zeytinyağı veya sıvıyağ, tahin ve dövülmüş sarmısakları derin bir kaba aktarıp çatal yardımıyla çırpın. Üzerine tuz, kimyon, karabiber, sumak ve kırmızı toz biberi de ekleyip tekrar karıştırın.
  5. Hazırladığınız bu tahinli sosu püre halindeki nohutların üzerine aktarıp malzemeleri iyice karıştırın. (isterseniz malzemeleri robotta da çekebilirsiniz)
  6. Koyu boza kıvamındaki humusu servis tabağına yayın. Yanına haşlanmış sebzeleri dizin. Humusu sebzelerin batırılacağı dip sos olarak da kullanabilirsiniz. (humus cipsle de çok güzel olacaktır) Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle