Kahve Soslu Çikolatalı Islak Kek Tarifi

Kahve Soslu Çikolatalı Islak Kek Tarifi

Likör olarak mandalina, limon likörü ya da balley’s kahlua marnrer kullanabilirsiniz.
(1)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Kahve Soslu Çikolatalı Islak Kek Tarifi için Malzemeler

Kahve Soslu Çikolatalı Islak Kek Tarifi Hazırlanışı

Kahve Soslu Çikolatalı Islak Kek Tarifi Tarifi
  1. Oda sıcaklığında yumuşamış olan margarin derin bir kaba aktarılır. Üzerine tozşeker eklenip mikserin yüksek devriyle krema kıvamına glip beyazlaşıncaya kadar, 4-5 dakika çırpılır. Sırasıyla un, mısır nişastası, kabartma tozu ve kakao ilave edilip oda sıcaklığında bekleyen yumurtalar kırılır. Tahta bir kaşık ya da plastik spatulayla karıştırılıp yumurtalar malzemeye iyice yedirilir.
  2. Son olarak, çekilmiş fındık içi ve keskin bir bıçakla küçük parçalara ayrılmış çikoalata ilave edilir. Istenirse bitter çikolata yerine yarım su bardağı damla çikolata da kullanılabilir. Hamur iyice karıştırılıp 25-30 santim çapında yağlanmış bir fırın kabına aktarılır. Kek 5 dakika önceden 175 dereceye ayarlanmış fırında 45-50 dakika kadar pişirilip çıkarılır. Ilık hale gelmesi beklendikten sonra bir kürdan 1-2 yerinden batırılıp çıkarılır. Böylece üzerine dökülecek sosu daha iyi çekmesi sağlanır.
  3. Kahve sosunun hazırlanması için; neskafe ve toz şeker sıcak suyun  içine aktarılıp karıştırılır. Herhangi bir likör çeşidi de eklenip karıştırılır. Hazırlanan sos kekin üzerine gezdirilir ve kek dilimlenerek servise sunulur.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle