Kestaneli Buhara Pilavı Tarifi

Kestaneli Buhara Pilavı Tarifi

Kestane, havuç ve soğanlı leziz bir pilav tarifi. Misafirleriniz çok sevecek
(1)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Kestaneli Buhara Pilavı Tarifi için Malzemeler

Kestaneli Buhara Pilavı Tarifi Hazırlanışı

Kestaneli Buhara Pilavı Tarifi Tarifi
  1. Kestaneler keskin bir bıçakla boydan boya yarılır. Üzerine 6 su bardağı su ve 4 adet kesmeşeker eklenip düdüklü ya da normal tencerede haşlanır. Süzülüp soyulduktan sonra bir kenarda bekletilir. Kestaneler fırında bilinen bir yöntemle de pişirilebilir.
  2. Pirinç kaynar tuzlu suda 40 dakika kadar bekletilir.
  3. Diğer taraftan, zeytinyağı geniş bir pilav tenceresine koyulup orta ısılı ateşte kızdırılır. İncecik yemeklik doğranmış soğanlar ve yıkanıp süzülmüş pirinç tencereye aktarılır. Tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak en az 6-8 dakika kavrulur.
  4. Üzerine hemen kibrit çöpü formunda doğranmış havuçlar aktarılır. Karıştırılmaya devam edilerek 2 dakika daha kavrulur.
  5. Sıcak et ya da tavuk suyu kavrulan havuçlu pirincin üzerine aktarılır. (et suyu ölçüsü pirincin tam iki katı olmalı. Yani 2 su bardağı pirince 4 su bardağı et suyu kullanılmalı)
  6. Tuz, kimyon ve yenibahar da serpiştirilip haşlanmış kestaneler ilave edildikten sonra karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılıp orta ısılı ateşte, pilav suyunu tamamen çekip göz göz oluncaya kadar pişirildikten sonra ocağın altı kısılır.
  7. Pilav kısık ateşte, 4-5 dakika daha pişirilip ocaktan alınır. Tencerenin kapağı açılıp kağıt havlu örtülür ve tekrar kapatılıp en az 20 dakika dinlendirilir.
  8. Dinlenen pilav karıştırılıp servis tabağına aktarılır. İnce kıyılmış maydanozla süslenip ikram edilir.
  9. Not. Bu pilava istenirse 500 gram kuzu kuşbaşı eti de koyulabilir. Et pilava kestanelerle birlikte ilave edilir. Afiyet olsun…
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle