Çirişli - Kirişli Bulgur Pilavı

Çirişli - Kirişli Bulgur Pilavı

Pırasaya benzer bir dağ sebzesi olan çiriş otu ile tadına doyulmaz bir bulgur pilavı yaptım.
(0)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Çirişli - Kirişli Bulgur Pilavı için Malzemeler

Çirişli - Kirişli Bulgur Pilavı Hazırlanışı

Çirişli - Kirişli Bulgur Pilavı Tarifi
  1. Bulguru yıkayıp süzün. Soğanları soyup incecik yemeklik doğrayın. Çirişlerin köklerini kesip atın, sararan yapraklarını ayıklayın. Tıpkı yeşil soğan gibi incecik doğrayın, yıkayıp süzün. Biberlerin saplarını kesip tohumlarını ayıkladıktan sonra yıkayın ve uzunlamasına kurşun kalem kalınlığında dilimleyin. Sonra da tavla zarı formunda doğrayın.
  2. Sıvıyağı ya da zeytinyağını geniş bir teflon tencereye koyup orta ısılı ateşe oturtun. Soğan ve çirişi tencereye aktarıp karıştırarak 4-5 dakika kavurun. Biberleri ekleyip 1-2 dakika daha kavurun ve hemen bulguru ilave edin.
  3. Bulguru 2 dakika kavurduktan sonra salçayı katın. Şöyle bir çevirdikten sonra sıcak suyu da tencereye aktarın. (et ya da tavuk suyu kullanmanızı öneririm) Tuz ve biberi serpiştirip karıştırın.
  4. Pilavı, tencerenin kapağı kapalı vaziyette ve kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin. suyunu çekince ocaktan alıp tahta bir kaşıkla aşağıdan yukarıya doğru karıştırın ve kapağını tekrar kapatın. Kapakla tencere arasına kağıt havlu koyabilirsiniz. Pilavı 15 dakika dinlendirin.
  5. Kapağını açıp kuru ya da taze nane serpiştirerek servise sunun.  Afiyet olsun...
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle