Kayınvalidemin Tavuklu Divriği Pilavı - Tavuklu Alatlı Pilavı Tarifi

Kayınvalidemin Tavuklu Divriği Pilavı - Tavuklu Alatlı Pilavı Tarifi

Bu tavuklu nohutlu pilav tarifine bayılacaksınız! Üstelik misafir sofranız için çok güzel bir tercih de olabilecek bir tarif.
(0)
Hazırlama 1,5 saat
8 Kişilik

Kayınvalidemin Tavuklu Divriği Pilavı - Tavuklu Alatlı Pilavı Tarifi için Malzemeler

Kayınvalidemin Tavuklu Divriği Pilavı - Tavuklu Alatlı Pilavı Tarifi Hazırlanışı

Kayınvalidemin Tavuklu Divriği Pilavı - Tavuklu Alatlı Pilavı Tarifi Tarifi
  1. Nohudu akşamdan bol suyla ıslatıp ertesi sabah haşlayın veya konserve nohut kullanıp suyunu iyice süzün. Pirinci bol tuzlu ılık suda en az bir saat kadar bekletin.
  2. Tavuğu yıkayıp süzdükten sonra üzerine çıkacak kadar su ve 1 çay kaşığı tuzla iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Tavuğu tencereden alıp deri ve kemiklerini ayıklayın ve etlerini uzun şeritler halinde didikleyin.
  3. Soğanı incecik yemeklik doğrayıp derin bir kaba koyun. Üzerine tuz, karabiber ve yenibaharı serpiştirip elinizle ovalayın.
  4. Tencerenin dibine baharatlı soğanın yarısını yayın. Üzerine nohudu serpiştirin. Üzerine tavuk etini serip kalan soğanı aktarın ve top yenibaharı serpiştirin.
  5. Islanmış pirinci tekrar yıkayıp süzün (pirinci ufalamayın kırılır). Süzdüğünüz pirinci de en üste aktarıp tereyağını top top koyun. Zeytinyağını da gezdirdikten sonra suyunu eklemeden orta ısılı ateşte karıştırmadan 5-6 dakika pişirin. Böylece nohut ve et biraz kızarıp lezzetleri artar.
  6. 4 bardak sıcak tavuk suyunu tencerenin kenarından dikkatlice içine aktarın. Kapağını kapatın ve orta ısılı ateşte pirinçler suyunu iyice çekinceye kadar pişirin. Tencereyi ocaktan alıp bir örtüyle sıkıca sarıp pilavı en az 2-3 saat dinlendirin.
  7. Tencereyi servis tabağına ters çevirip sıcak sıcak servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle