Rokalı Aromatik Tavuk Tarifi

Rokalı Aromatik Tavuk Tarifi

Rokanın aroması ile taçlanan bu tavuğu çok seveceksiniz.
(0)
Hazırlama 1 saat
6 Kişilik

Rokalı Aromatik Tavuk Tarifi için Malzemeler

Rokalı Aromatik Tavuk Tarifi Hazırlanışı

Rokalı Aromatik Tavuk Tarifi Tarifi
  1. Rokanın sadece  yapraklarını yıkayıp ince ince doğrayarak bir kenarda bekletin. Aynı şekilde, yeşil soğanları da ayıklayıp ince ince dilimleyin. Kuru soğanı yemeklik doğrayıp sarmısakları ortadan ikiye bölün.
  2. Diğer taraftan, tavuk bagetlerin derilerini çıkarıp yıkayın ve süzün. Zeytinyağını geniş bir tencereye koyup tavuk bagetleri tencereye yerleştirin. Sonra da orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Sık sık çevirerek 7-8 dakika kızartın.
  3. Üzerine yeşil ve kuru soğanlarla birlikte sarmısakları ekleyip tencerenin kapağını kapatın. Tavukları, tencereyi sık sık sallayarak kendi suyuyla en az 5 dakika kadar pişirin. Tencerenin kapağını açıp tuz, karabiber, kuru kekik ve kuru fesleğeni ekledikten sonra karıştırın.
  4. Diğer taraftan, limon suyu, hardal ve unu bir kasede ezerek karıştırın. Suyu ekleyip iyice çırpın. Bu karışımı tavukların üzerine aktarın. Doğradığınız rokaları da ilave edin. Tavuk etini kısık ateşte, tencerenin kapağı kapalı vaziyette en az 20 dakika, iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Ocaktan alıp yanına pilav ya da püre koyarak servise sunun.
  5. Not: İsterseniz bu yemeği 500 gr kuşbaşı tavuk eti ya da küp küp doğranmış tavuk göğüs etiyle de yapabilirsiniz.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle