Afyon\'un Patlıcan Musakkası Tarifi

Afyon'un Patlıcan Musakkası Tarifi

Afyon'un yöresel tatlarından biridir ve bu yörede musakkaya nohut da konulur.
(0)
Hazırlama 20 dakika
6 Kişilik

Afyon'un Patlıcan Musakkası Tarifi için Malzemeler

Afyon'un Patlıcan Musakkası Tarifi Hazırlanışı

Afyon\'un Patlıcan Musakkası Tarifi Tarifi
  1. Alacalı soyulmuş patlıcanı ister başparmak boyunda ve kalınlığında, ister yuvarlak 1’er cm lik halkalar şeklinde doğrayın. Bir kabın içine alarak bol miktarda tuz atın ve üzerine gelecek kadar su koyun. Bu şekilde 30 dakika bekletin. Bu bekleme acısını alır.
  2. Yıkayıp süzün ve kağıt havlu yardımıyla kurulayın. Bir tavanın içine sıvıyağ koyun patlıcanları önlü arkalı yumuşayıncaya kadar kızartıp hemen kaynar su dolu kaba atın. Bir el kevgiir yardımıyla bekletmeden sudan alıp kağıt havlu serilmiş tabağa koyun. Böylece yağını almış olacaksınız.
  3. Diğer yandan soğanı incecik yemeklik doğrayın. Temizlenmiş sivri biberi çok ince halkalar halinde doğrayın. Kabuğu soyulmuş domatesi büyük yuvarlak halkalar şeklinde doğrayın. Zeytinyağını bir tencerenin içine koyup kızdırın. Soğanı ekleyip orta ısılı ateşte sürekli karıştırarak 2 dakika kadar kavurun. Kavrulan soğanların üzerine biberi ve kıymayı koyun. 7-8 dakika daha kavurun.
  4. Üzerine salçayı ilave edip 3-4 dakika daha kavurun. Üzerine karabiber ve tuz serpip ocaktan alın. Kavurduğunuz kıymayı geniş bir tencerenin içine koyun. Üzerine kızarttığınız patlıcanları koyup nohudu serpiştirin. En üste domates dilimlerini  yerleştirip 2 su bardağı suyu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın.
  5. Yemeği orta ısılı ateşte kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısıp 15-20 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alın. 10 dakika bekletip büyük bir servis tabağına ters çevirin. En üstte kıymalı karışım, altta patlıcanlar olacak. Mümkünse domatesli pilav yanında servise sunun. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle