Etli Hünkar Beğendi Tarifi

Etli Hünkar Beğendi Tarifi

Osmanlı'dan günümüze unutulmayan bir lezzet.
(1)
Hazırlama 2 saat
4 Kişilik

Etli Hünkar Beğendi Tarifi için Malzemeler

Etli Hünkar Beğendi Tarifi Hazırlanışı

Etli Hünkar Beğendi Tarifi Tarifi
  1. Kuşbaşı kuzu etlerini derin bir tavaya ya da orta boy bir teflon tencereye koyun. Orta ısılı ateşte, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak, etler kendi suyunu verip çekinceye kadar, 3-4 dakika kavurun.
  2. Zeytinyağı ve salçayı ekleyip tuz ve karabiberi serptikten sonra karıştırarak 3-4 dakika daha kavurun. Üzerine 4 su bardağı sıcak su aktarıp ocağın altını kısın ve kısık ateşte etler iyice yumuşayııp suyunu çekinceye kadar, en az 50-60 dakika pişirin. Ocaktan alıp bir kenarda bekletin.  
  3. Diğer taraftan, beğendiyi yapmak için; patlıcanları soymadan fırın ızgarasında ya da ocak üzerinde çevirerek iyice yumuşayıncaya kadar közleyin. Közlediğiniz patlıcanları soyup akan suyun altında yıkadıktan sonra sıkın. Patlıcanları kuşbaşı et formunda doğrayın.
  4. Zeytinyağını orta boy bir çelik tencerede ve orta ısılı ateşte kızdırın. Üzerine hemen unu ekleyip tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak sararıncaya kadar, 2-3 dakika kavurun. Üzerine sütü ilave edip sürekli karıştırarak, muhallebi kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Kaynamaya başlar başlamaz doğranmış patlıcanları aktarıp hızla karıştırın. Karıştırmaya devam ederek patlıcanlar macun kıvamına gelinceye kadar 3-4 dakika pişirin.
  5. Ocaktan alıp üzerine rendelenmiş kaşar peyniri, tuz ve karabiberi ekledikten sonra tekrar karıştırın. İsterseniz mikserin yüksek devriyle 1-2 dakika, pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar çırpabilirsiniz. Bu aşamada beğendiye közlenmiş ve incecik doğranmış kırmızı biber ekleyebilirsiniz.
  6. Beğendiyi fırına dayanıklı bir kaba yayıp üzerine pişirdiğiniz etleri yerleştirin. İsterseniz bir adet dövülmüş sarmısak, kuru nane ve pul biberi tereyağında pişirip üzerine gezdirebilirsiniz. Etli hünkar beğendiyi servise sunmadan önce fırın ızgarasında ısıtın. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle