Humuslu Kuzu Tandır Tarifi

Humuslu Kuzu Tandır Tarifi

Humusla etin muhteşem buluşması.
(0)
Hazırlama 3 saat
4 Kişilik

Humuslu Kuzu Tandır Tarifi için Malzemeler

Humuslu Kuzu Tandır Tarifi Hazırlanışı

Humuslu Kuzu Tandır Tarifi Tarifi
  1. Humus için; yağı bir tavada kızdırıp, yemeklik çok ince doğranmış soğanları katın. Pirinç tanesi büyüklğünde doğranmış sarmısakları ekleyip orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 2-3 dakika kavurup ocaktan alın.
  2. Suyunu süzdüğünüz konserve nohudu, limon suyunu ve tahini ekleyin. Tuz ve pul biberi katıp karıştırın. Bir mutfak robotuna aktarıp püre haline getirin.
  3. Öte yandan, kasaba parçalattığınız etleri yıkayıp süzün (böylece kemik kırıntılarını süzmüş olursunuz)  Etleri geniş bir tencereye koyup tereyağını ekleyin. Ara sıra karıştırarak kısık ateşte, en az 8-10 dakika kızartın.
  4. Bu arada, orta boy, kenarları yüksek bir fırın kabını hazırlayın. Kızarttığınız etleri bu fırın kabına yağıyla beraber aktarın. Üzerine suyu ekleyip tuz, karabiber ve kekiği serpiştirin. Varsa kabın kapağını kapayın. Yoksa alüminyum folyoyla sıkıca kaplayın.
  5. Fırını 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarlayıp 5 dakika önceden ısıtın. Etleri sıcak fırında en az 2 saat pişirip çıkarın. Servis tabağına önce humusu koyun. Üzerine etleri yerleştirip servise sunun. Afiyet olsun.

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle