Yoğurtlu Orman Kebabı Tarifi

Yoğurtlu Orman Kebabı Tarifi

Kahramanmaraş'a özgü meşhur orman kebabı bu kez yoğurtlu.
(0)
Hazırlama 20 dakika
4 Kişilik

Yoğurtlu Orman Kebabı Tarifi için Malzemeler

Yoğurtlu Orman Kebabı Tarifi Hazırlanışı

Yoğurtlu Orman Kebabı Tarifi Tarifi
  1. Zeytinyağı orta boy bir tencereye aktarılıp orta ısılı ateşte, hafifçe kızdırılır. Büyük parçalara ayrılmış kuzu eti tencereye koyulur ve tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak 7-8 dakika kadar kavrulur. Üzerine incecik doğranmış soğanlar eklenip  7-8 dakika daha karıştırılarak kavrulur. Iri halkalar halinde doğranmış biberler de eklenir.
  2. Bir gece önceden ıslatılan nohutlar yıkanıp tencereye aktarılır. (konserve nohut kullanılacaksa nohutlar birbirine sürtülerek kabukları çıkarılır. Nohutlar etin üzerine aktarılır.Yaklaşık 6-8 su bardağı sıcak su da tencereye boşaltılıp, tuz ve karabiber serpilir. Tencerenin kapağı kapatılıp orta ısılı ateşte etler iyice  yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  3. Diğer taraftan yoğurt derin bir kaba aktarılıp, yumurta ve un eklenir. Tel çırpacak ya da çatal yardımıyla çırpılarak pürüzsüz hale getirilir. Tenceredeki et suyundan 1 kepçe kadar alınıp yoğurtlu sosun içine katılır ve sos ılık hale getirilir. Ilık hale gelen sos karıştırılarak kaynamakta olan nohutlu etin üzerine aktarılır. Ocağın altı hafifçe kısılıp, yemek 15-20 dakika daha pişirilir. Ocaktan alınıp üzerine kuru nane serpilir. Ilık olarak da servise sunulabilir.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle