Etli Düğün Çorbası Tarifi

Etli Düğün Çorbası Tarifi

Mis gibi, sıcacık bir çorba için kolları sıvayın! Akşam yemeğinde süper bir başlangıç tercihi olacak.
(0)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Etli Düğün Çorbası Tarifi için Malzemeler

Etli Düğün Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Etli Düğün Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Orta boy bir tencereye etleri koyup, orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Karıştırarak 5 dakika kavurun. Zeytinyağını katıp 5 dakika daha karıştırarak kavurduktan sonra üzerine kaynamış suyu aktarın.
  2. Soyup 4’e böldüğünü soğanı, tane biberi ve tuzu da ekleyip, tencerenin kapağını kapatın. Bu işlemi düdüklü tencerede de yapabilirsiniz (Düdük foşlayınca 25 dakika daha pişirip ocaktan alın).
  3. Ya da geleneksel usulde yapıldığı gibi kuzu gerdan etini de kullanabilirsiniz. Etler iyice yumuşayınca ocaktan alın. Bir tel süzgeçle etin suyunu süzün. Et suyunu kepçe ile ölçün. Bize 16 kepçe su lazım. Kalanını suyla tamamlayın. Etleri de süzgeçten kaşıkla bir tabağa alın.
  4. Şimdi çorbayı pişireceğiniz tencereye tereyağını koyup, eritin. Hemen unu ilave edip bir tel çırpıcıyla sürekli karıştırarak 2 dakika kavurun, unun kokusu çıksın.
  5. Şimdi de oda sıcaklığındaki suyu azar azar una ilave ederek sürekli karıştırın ki topak olmasın.
  6. Ayırdığınız 16 kepçe et suyunu (sıcak-ılık olabilir) yavaş yavaş tencereye aktarın. Yine tel çırpıcıyla sürekli karıştırarak çorba suyunu kaynatın. Tuz ve baharatlarını katın.
  7. Etleri ilave edip 5-7 dakika daha pişirdiğiniz çorbanız servise hazır. İsterseniz üzerine tereyağında kızdırılmış toz biberi de gezdirebilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle