Peynir Altı Suyuna Yoğurt Çorbası Tarifi

Peynir Altı Suyuna Yoğurt Çorbası Tarifi

Kendimiz tazecik lor peynirimizi yaptık, suyuna da enfes bir çorba hazırladık. Buyurunuz işte tarif!
(0)
Hazırlama 1,5 saat
8 Kişilik

Peynir Altı Suyuna Yoğurt Çorbası Tarifi için Malzemeler

Peynir Altı Suyuna Yoğurt Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Peynir Altı Suyuna Yoğurt Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Önce tencerenin üzerine tel süzgeci koyup, onun üzerine de tülbenti koyun. Sütü büyük bir tencereye koyup ocakta pişmeye bırakın. Sütün içine taze kekikleri saplarından ayırarak katın.
  2. Başından ayrılmayın çünkü çabuk taşar. Ara sıra karıştırın. Süt kaynamaya başlamadan hemen önce üzeri hafifçe kaymak tutar.
  3. Karıştırarak kaymağı dağıtın ve 8-10 dakika daha karıştırarak kaynamasına izin verin. Sonra altını hafif kısın.
  4. Hemen içine yoğurdu ve limon suyunu aktarın. Yine tahta kaşıkla karıştırarak sütün parçalanıp, ufak ufak peynir parçalarının oluşmasını gözlemleyin. Yaklaşık 7-8 dakika sonra altını kapatın.
  5. En az 20-30 dakika bekleyin ki lor peyniri iyice çöksün. Şimdi tencereyi alıp tel süzgece dökün. Tülbenti sıkın, suyunu süzün. Taze lor peyniriniz hazır. Tülbentin içinden loru alıp bir tabağa koyun.
  6. Altındaki süzülmüş peynir altı suyundan çorba yapacağız. Su, yoğurt, yumurta sarısı, un, tuz, karabiber, pulbiber ve naneyi tenceredeki peynir altı suyunun içine aktarın.
  7. Bir tel çırpıcıyla iyice karıştırıp, pürüzsüz bir kıvam elde edin. Sonra da tencereyi ocağın üzerine koyun ve orta ateşte sürekli karıştırarak kaynatın.
  8. Kaynadıktan sonra altını kısın, 2-3 dakika sonra ocaktan alıp, sıcak servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle