Buğdaylı Mantar Çorbası Tarifi

Buğdaylı Mantar Çorbası Tarifi

Hazır çorba ile yapılan çok pratik bir tarif.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Buğdaylı Mantar Çorbası Tarifi için Malzemeler

Buğdaylı Mantar Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Buğdaylı Mantar Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Buğday bir gece önceden bol suyla ıslatılır. Ertesi gün süzülüp orta boy bir tencereye aktarıldıktan sonra üzerine 5 santim kadar çıkacak suyla orta ısılı ateşte, arada sırada karıştırılarak yumuşayıncaya kadar pişirilir ve bir kenarda bekletilir.
  2. Öte yandan hazır çorba orta boy bir tencereye aktarılır. Süt de eklenip orta ısılı ateşte, tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak pişirilmeye başlanır. Çorba kaynamaya başlayınca önceden pişirilen buğday ile iyice yıkandıktan sonra rendelenen ya da incecik doğranan mantarlar ilave edilip mantarlar yumuşayıncaya kadar kaynatılır.
  3. Diğer taraftan, süt, yumurta sarısı ve varsa soya sosundan iki yemek kaşığı kadarı derin bir kaba aktarılır. Bir tel çırpıcı yardımıyla  çırpılır,kaynayan çorbadan da bir  kepçe katılarak karıştırılır. Kaynayan çorba bir taraftan sürekli karıştırılırken, diğer taraftan hazırlanmış olan sütlü terbiye azar azar ilave edilir ve hızlıca karıştırılır. Tuz ve karabiber serpilip birtaşım daha kaynatılarak ocaktan alınır.
  4. İstenirse 3-4 yemek kaşığı rendelenmiş eski kaşar ve pul biber eklenerek çorbanın lezzetine lezzet katılabilir. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle