Mercimekli Brokoli Çorbası Tarifi

Mercimekli Brokoli Çorbası Tarifi

Hem sağlıklı hem de hafif beslenmek isteyenler için en güzel seçeneklerin başında sebze çorbaları geliyor. Mis gibi, sağlıklı ve düşük kalorili. Ee daha ne olsun?
(0)
Hazırlama 45 dakika
6 Kişilik

Mercimekli Brokoli Çorbası Tarifi için Malzemeler

Mercimekli Brokoli Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Mercimekli Brokoli Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Orta boy bir brokoli ortalama 650-750 gr kadardır. Brokoliyi ortadan 2’ye kesince, kök kısmında beyaz sert kısım ortaya çıkar.
  2. Bıçağın ucuyla üçgen şeklinde kesip bu sert kökü alıp atın. Çiçek demetleri şeklinde tek tek ayırın. Saplarından 2 cm kadar kesip atın. Büyük bir süzgeçte yıkayıp süzdürün.
  3. Büyükçe bir tencereye uzunlamasına 2’ye bölüp incecik doğradığınız pırasaları, yıkayıp süzdüğünüz mercimeği, yemeklik incecik doğranmış soğanı, ortadan 2’ye kesilmiş sarımsakları koyun.
  4. Zeytinyağını katıp orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Süzülen brokoliyi üzerine ekleyin. Kendi suyuyla şöyle 5 dakika karıştırarak pişirin.
  5. 8 bardak suyu (Et ya da tavuk suyu çok lezzet katar), tuz, kuru nane, pul biber ve karabiberi de serpiştirin. Orta ısılı ateşte sebzeler iyice yumuşayıncaya dek pişirin. Ara sıra kontrol edin. Çatalı batırın, sebzeye rahatça saplanıyorsa pişmiş demektir.
  6. Yaklaşık 30 dakika sonra labneyi katıp ocaktan alın. Bir el blendırını tencereye daldırıp tüm sebzeleri çekip püre yapın. Servise sunun. Çok katı olursa sıcak su ilave edebilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle