Barbunyalı Karalahana Çorbası Tarifi

Barbunyalı Karalahana Çorbası Tarifi

Karalahana A, B, C, E vitaminlerinden zengin olup, kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini de bol miktarda içerir. Yani çok besleyici bir çorba yapmaya hazırlanıyorsunuz.
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Barbunyalı Karalahana Çorbası Tarifi için Malzemeler

Barbunyalı Karalahana Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Barbunyalı Karalahana Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Karadeniz’de karalahana çabuk pişer. Ancak İstanbul’da bulduğumuz karalahanalar geç pişiyor. Buna dikkat etmek gerekir. İsterseniz ön haşlama yapıp, süzüp bu şekilde kullanın.
  2. Büyükçe bir tencereye yemeklik ince doğranmış soğanı ve pirinç tanesi dilimlenmiş sarımsağı, tereyağını koyup orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Karıştırarak 5 dakika kavurup, sıcak suyu aktarın.
  3. Yıkayıp, çok ince doğradığınız (Saplarıyla birlikte) karalahanayı da tencereye ekleyin. Sık sık tahta kaşıkla karıştırarak, lahanalar biraz yumuşayıncaya dek en az 20-25 dakika pişirin.
  4. Şimdi haşlanmış barbunya, varsa haşlanmış mısır yarması veya haşlanmış buğdayı ekleyin. Yine ara sıra karıştırarak 10 dakika pişirin. Suyu azalmışsa 2-3 su bardağı sıcak su katın.
  5. Mısır ununu çorbaya, tuz serpiyor gibi çok azar azar ve sürekli karıştırarak ilave edin. Bu aşama önemlidir, yoksa mısır unu topak topak kalabilir.
  6. 10 dakika daha pişirin. Tuz ve baharatları ekleyip ocaktan alın, sıcak servise sunun.
  7. Not: Karadeniz’in bazı yörelerinde soğanı ayrıca tereyağında pişirir, çorbaya katarlar. Pirinç ya da iri bulgur da katıldığı olur.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle