Karalahana Çorbası Tarifi

Karalahana Çorbası Tarifi

Karadeniz'e uzanıyoruz ve o yörede çok sık yapılan ve çok da sevilen çorbamızdan yapıyoruz.
(0)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Karalahana Çorbası Tarifi için Malzemeler

Karalahana Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Karalahana Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Yıkayıp süzdüğünüz lahanaları saplarıyla beraber çok incecik dilimleyin. Derin bir kaseye koyup üzerine kaynar haldeki sıcak suyu aktarıp 15-20 dakika bekletin. (veya kaynayan suda 10 dakika haşlayıp süzdürün). Pazı ya da yeşil fasulyeyi çok incecik doğrayın.
  2. Soğan yerine pırasa da kullanma alışkanlığı olan Karadenizliler gibi ister pırasa ister soğanı incecik doğrayın. Havucu rendeleyin. Çorba için büyükçe bir tencereye 2 litre kaynar suyu koyun. İyice kaynamaya başlayınca suyunu süzdürdüğünüz kara lahanayı aktarın. Pırasa ve soğanı koyup ara sıra karıştırarak 10 dakika kaynatın.
  3. Haşlanmış barbunya veya kuru fasulye, varsa mısır veya buğday yarmasını da ilave edip 10 dakika daha kaynatın. Rende havucu da kattıktan sonra mısır ununu bardaktan veya kaseden azar azar tencereye aktarmaya başlayın. Bir taraftan tahta kaşıkla karıştırın. Ara sıra karıştırarak çorbayı en az 30 dakika daha pişirin.
  4. Bu arada bir tavaya tereyağı ve zeytinyağını koyup ısıtın. Salçaları 1 çay bardağı suyla ezip tavaya aktarın. Sarımsakları döverek veya pirinç tanesi doğrayarak ilave edin. Karıştırarak 2-3 dakika kaynatıp pişirin.
  5. İsterseniz bıçakla ince kıyılmış cevizi de ekleyin. Çok lezzet katar. Önce çorbanın tuzunu, biberini ekleyin. Sokarnıç dediğimiz salçalı sosu ilave edip karıştırın. Sıcak servise sunun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle