Kastamonu\'nun Kara Çorba Tarifi

Kastamonu'nun Kara Çorba Tarifi

Bu farklı çorba, Kastamonu Azdavay taraflarında çokça yapılır ve ana malzemesi kızamık bitkisidir.
(1)
Hazırlama 45 dakika
8 Kişilik

Kastamonu'nun Kara Çorba Tarifi için Malzemeler

Kastamonu'nun Kara Çorba Tarifi Hazırlanışı

Kastamonu\'nun Kara Çorba Tarifi Tarifi
  1. Tavuğu haşlayıp, suyunu ayırın. Büyükçe bir kaseye un ve kızamık ekşisini koyun. 2 su bardağı suyla karıştırıp, çatal veya tel çırpıcıyla çırparak pürüzsüz kıvama getirin.
  2. Diğer yandan haşlanan tavuğun sadece göğüs kısmını alıp minik minik didikleyip bir kenara koyun. Ardından büyükçe bir tencereye 12-15 bardak tavuk suyunu koyun. Yetmezse, kaynar su ile tamamlayıp orta ısılı ocağın üzerine oturtun.
  3. Çorba suyu kaynamaya başlayınca, unlu karışımı azar azar ve sürekli karıştırarak tencereye aktarın. Karıştırmaya devam ederek 10 dakika pişirin. Tuz, karabiber ve didiklediğiniz tavukları da ilave ederek altını kısın.
  4. 15 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alın. Dilerseniz üzerine kızdırılmış pul biberli tereyağı gezdirebilirsiniz. Tarhana çorbası kıvamlı, çok koyu kahverengi çorbayı, sıcakken servise sunun.
  5. Not: Kastamonu Azdavay taraflarında çokça yapılan bu çorbanın ana malzemesi kızamık bitkisidir. Kızılcığa benzeyen kırmızı renkli bu meyvenin halk arasında; antioksidan görevi gördüğü ve enfeksiyonlara karşı çok etkili olduğu söyleniyor.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle