Etli Paça Çorbası Tarifi

Etli Paça Çorbası Tarifi

Nefis mi nefis, tadına doyulmaz paça çorbasını bir de etli deneyin!
(0)
Hazırlama 3 saat
12 Kişilik

Etli Paça Çorbası Tarifi için Malzemeler

Etli Paça Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Etli Paça Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Paçaları, akan suyun altında iyice yıkayıp süzdürün ve büyükçe bir tencereye koyun. Üzerine 3 litre su ekleyip orta ısılı ateşin üzerine oturtun. İçine 4’e bölünmüş soğanı, tane biberi, defne yaprağını ve varsa biberiyeyi ilave edip pişmeye bırakın. En az 3,5 saat pişirin ki iyice yumuşasın.
  2. Bu arada suyu azalırsa ilave edin (Su miktarı paçaların üzerine çıkacak kadar olmalı). Tuzu en son atacağız. Dana paçası çok daha geç pişer ama onu sadece lezzet versin diye kullanıyoruz.
  3. Bu arada incik etlerini de başka bir tencerede yine 4’e bölünmüş soğan, 3-4 tane karabiber, 2-3 defne yaprağıyla ve üzerine 4 parmak çıkacak kadar suyla pişmeye bırakın. En az 2 saat pişirin, et kemikten ayrılsın.
  4. Ocaktan alın, suyunu başka bir tencereye tel süzgeç yardımıyla süzün. Kemiklerinden ayrılan etleri incecik didikleyip, süzülen suyun içine atın ve bir kenarda bekletin.
  5. Kuzu paçası iyice yumuşayıp, kemiklerinden ayrılacak kıvama gelince ocaktan alın. Bir başka tencerenin üzerine tel süzgeç koyup, paçaların suyunu da süzdürün. Sonra bu suyu, incik etinin suyuyla birleştirin (içinde didiklenmiş et olan). Tekrar bu tencereyi ocağa koyup, kaynamaya bırakın.
  6. Terbiye için un, limon suyu ve yumurta sarısını çırpın. Kaynayan sudan bir kepçe alarak içine aktarıp, iyice karıştırın. Sonra da azar azar kaynayan çorbaya ekleyip, 5 dakika karıştırın.
  7. Bu arada tereyağını eritip, toz biberi katıp 2 dakika pişirip ocaktan alın.
  8. Sos için; sarımsakları tuzla dövün, limon suyu ve sirkeyi katıp karıştırın ve bu sosu kaynayan çorbaya aktarıp, altını kapatın.
  9. Kırmızı biberli tereyağını da katıp, karıştırın ve sıcak servise sunun.
  10. Not: Bu çorbaya haşlanmış nohut da katılabilir.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle