Meyaneli Balık Çorbası Tarifi

Meyaneli Balık Çorbası Tarifi

Çok zengin ve lezzetli bir balık çorbası tarifi
(1)
Hazırlama 1 saat
8 Kişilik

Meyaneli Balık Çorbası Tarifi için Malzemeler

Meyaneli Balık Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Meyaneli Balık Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Eti beyaz olan bütün balıklardan çorba yapmak mümkündür. Ancak çorba yaparken en güzel sonuç lipsos, kırlangıç ya da iskorpitle alınır. Lipsosla çorba yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, dikenlerinin zehirli olduğu ve satın alırken balıkçıya ayıklatmaktır.
  2. Balığı ayıklayıp yıkadıktan sonra süzün. Büyüklüklerine göre iki ya da üç parçaya bölüp tencereye alın. Üzerine defne yapraklarını, ikiye bölünmüş kuru soğan, 8-9 su bardağı su ve tuzu ilave edip orta ısılı ateşte 20-30 dakika kadar haşlayın. (haşlama işlemi sırasında tencerenin kapağı açık olmalı).
  3. Pişmiş soğanı ve defne yapraklarını tencereden alın. Balıkları da delikli kepçeyle tencereden alıp bir tabağa yerleştirin. Balık suyunu tel süzgeçten geçirin.
  4. Süzdüğünüz balık suyunu bir tencereye aktarın. Tavla zarı formunda doğradığınız patates, havuç ve sarmısakları, boylamasına dilimlediğiniz mantarlarla birlikte balık suyuna aktardıktan sonra 15 dakika kadar haşlayın.
  5. Kılçıkları ve derisi ayıklanıp didiklenmiş balık parçalarını ve ince kıyılmış maydanozu da çorbaya ekleyerek 7-8 dakika daha pişirin.
  6. Son olarak, yumurta sarısı ve limon suyunu küçük bir kasede çırpıp isterseniz kremayı da kattıktan sonra hazırladığınız meyaneyi çorbaya ilave edin. 2-3 dakika daha kaynattığınız çorbayı ocaktan alıp sıcak sıcak servise sunun.
  7. Not: isterseniz sebzeleri eklediğiniz sırada 1-2 yemek kaşığı pirinç de ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle