Kuzu Etli Bamya Çorbası Tarifi

Kuzu Etli Bamya Çorbası Tarifi

Bamya ve kuşbaşı kuzu etinin harika karışımı
(1)
Hazırlama 1,5 saat
8 Kişilik

Kuzu Etli Bamya Çorbası Tarifi için Malzemeler

Kuzu Etli Bamya Çorbası Tarifi Hazırlanışı

Kuzu Etli Bamya Çorbası Tarifi Tarifi
  1. Bamyaları temiz bir bezin arasına alıp tüylerinin dökülmesi için ovun. Tuz koyduğunuz suda iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Haşladığınız bamyanın suyunu süzüp iplerini çıkarın.
  2. Eti ve tereyağını orta boy bir tencereye koyup tencerenin kapağını kapatın. Arada sırada karıştırarak et suyunu bırakıp tekrar çekinceye kadar, en az 5-6 dakika kavurun.
  3. İncecik kıydığınız soğanları ilave edip karıştırarak soğan sararıncaya kadar, 2-3 dakika daha kavurmaya devam edin.
  4. Salçayı da koyup biraz daha kavurduktan sonra sıcak suyu ekleyip tencerenin kapağını kapatın. Et iyice yumuşayıncaya kadar, en az 30 dakika pişirip tuzu atın.
  5. Bamyaları ve korukları da üzerine aktarın (koruk suyu da kullanabilirsiniz) Kaynayıncaya kadar pişirip ocağın altını kısın.
  6. Kısık ateşte, bamya iyice yumuşayıncaya kadar, 20-30 dakika kadar pişirip ocaktan alın ve sıcak sıcak servise sunun. Afiyet olsun.
  7. NOT : Üzüm olgunlaşmamış haldeyken toplanır ve suyu sıkılarak epeyce ekşi ve asitli bir sıvı elde edilir. İşte bu sıvıya koruk suyu denir. Özellikle Ortaçağ'da Fransa ve İtalya mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan koruk suyu günümüzde yerini şarap, sirke ve limon suyuna bırakmıştır. Ancak Fransızlar hala bazı salatalarda koruk suyu kullanırlar.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle