Bal Kabağında Etli Büryan Tarifi

Bal Kabağında Etli Büryan Tarifi

Bal kabağının bir güveç etkisi yaratmasının dışında sunumu çok şık bir yemek.
(0)
Hazırlama 2 saat
6 Kişilik

Bal Kabağında Etli Büryan Tarifi için Malzemeler

Bal Kabağında Etli Büryan Tarifi Hazırlanışı

Bal Kabağında Etli Büryan Tarifi Tarifi
  1. Önce bal kabağının kapağını kestirin ama atmayın. (Manavlar biraz zorluk çıkarabilir, pazarcılara yaptırmak daha mümkün) kabağın içindeki çekirdekleri tamamen çıkarıp atın ve iç kısmını iyice temizleyin. Kabağın dışını da bir bezle iyice silip, temizleyin.
  2. Kaseye koyduğunuz zeytinyağına fırçayı batırın ve kabağın hem içini hem dış yüzeyini iyice yağlayın, bir kenara koyun. Bu arada fırını 200 derece alt-üst fanlı ayara getirin ve ısınmaya bırakın.
  3. Şimdi geniş bir tencereye eti, incecik yarım ay doğranmış soğanları ve 3 yemek kaşığı zeytinyağını koyup orta ısılı ateşin üzerine oturtun. Sık sık karıştırarak (Ama dibi tutmasın, dikkat edin.) en az 15 dakika kavurun. Tuz ve diğer baharatların hepsini ilave edip 5 dakika daha kavurun.
  4. 3 bardak sıcak suyu ilave edin ve etler suyunu tamamen çekinceye kadar pişirip (Gözünüz üzerinde olsun.) ocaktan alın. Şimdi sebzeleri hazırlayalım. Ama önce pirinci yıkayıp, süzün.
  5. Yine geniş bir tencereye tereyağını 1 cm’lik halkalar şeklinde doğranmış yeşil biberi ve havucu koyun. Soyulmuş patatesi ise kuşbaşı et formunda dilimleyip ilave edin. En son pirinci de katıp tencereyi orta ısılı ateşin üzerine oturtun. (Bir tür sebzeli pilav pişireceğiz.) Sık sık karıştırarak 7-8 dakika kavurun. Ortadan 2’ye bölünmüş sarımsakları, 2 bardak sıcak suyu, tuz ve karabiberi ekleyip karıştırın.
  6. Sebzeli pilav, suyunu çekinceye dek pişirin ve ocaktan alın. (Biraz diri kalmalı çünkü kabağın içinde de pişecek.)
  7. Şimdi bal kabağını önünüze alın. En alta etleri yarısını yerleştirin. Üzerine sebzeli pilavı koyun. Tekrar eti koyup bastırın. (Artan parçalar olursa onları bir şekilde değerlendirin.)
  8. En üstten 1 bardak sıcak suyu kabağın içine aktarın. En az 1,5 saat pişirin. Fırın kapağını açın, çatalı batırın. Kabak iyice yumuşamış olacaktır.
  9. Çıkarın, kapağı atın ve içindeki malzemeleri servis edin. Kabak kısmında da isteyene ikram edebilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle