Köri Soslu Tavuk Sote Tarifi

Köri Soslu Tavuk Sote Tarifi

Makarna veya pilavın yanına çok yakışır.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Köri Soslu Tavuk Sote Tarifi için Malzemeler

Köri Soslu Tavuk Sote Tarifi Hazırlanışı

Köri Soslu Tavuk Sote Tarifi Tarifi
  1. Göğüs etini kuş başı et formunda doğrayın. (500 gr kuş başı tavuk eti de kullanabilirsiniz) Soğanı incecik, sarmısakları pirinç tanesi büyüklüğünde doğrayın. Diğer taraftan, zeytinyağını derin bir tavada (wok denilen Çin tavası kullanmanızı öneririm) orta ısılı ateşte kızdırın. 
  2. Soğan ve sarımsakları kızgın yağa aktarıp tahta bir kaşıkla karıştırarak 1 dakika kadar kavurun. Tavuk etini hemen ekleyip 4-5 dakika daha karıştırarak kavurmaya devam edin. Tuz, karabiber, fesleğen ve naneyi serpiştirip karıştırdıktan sonra ocağı kısın. Eti kısık ateşte 5 dakika daha pişirin.
  3. Sosu hazırlamak için; un, hardal ve köriyi bir kaseye koyun. Üzerine ılık haldeki et ya da tavuk suyunu ekleyip (sıcak olmamasına dikkat edin, sıcak olursa topaklaşır)  çatal yardımıyla iyice çırpın.
  4. Hazırladığınız sosu pişmekte olan etin üzerine aktarın. Tavuk etini kısık ateşte, sık sık karıştırarak 20 dakika daha pişirip ocaktan alın. İncecik kıyılmış yeşil soğanın yeşil kısımlarını ekleyip karıştırın ve pilavın üzerine sosuyla beraber aktarıp servise sunun.  Afiyet olsun.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle