Bizim Evin Güveci Tarifi

Bizim Evin Güveci Tarifi

Güveçte pişen etin tadı bir başla olur diyorsanız haydi mutfağa.
(0)
Hazırlama 3 saat
8 Kişilik

Bizim Evin Güveci Tarifi için Malzemeler

Bizim Evin Güveci Tarifi Hazırlanışı

Bizim Evin Güveci Tarifi Tarifi
  1. Kasaba parçalattırdığınız kemikli kuzu kol etini güvecin içine koyun. İncecik yarım ay doğranmış soğanları, zeytinyağını, biber salçası, tuz ve baharatları ilave edin. Elinizle hamur yoğurur gibi yoğurup tüm malzemeleri harmanlayın. Bir kenarda bekletin.
  2. Patlıcanların sapını kesip, alacalı soyun ve uzunlamasına dörde bölüp baş parmak boyunda doğrayın. Derin bir kaba koyup üzerine yarım kaşığı kadar tuz atarak (hiç su koymayın) terletin. (acısı çıkacaktır) Biberlerin saplarını kesip uzunlamasına ikiye bölün ve enlemesine tekrar ikiye kesin. Sarımsakların dış kabuğunu soyup bir kat kabuğunu bırakın. Domatesleri soyup incecik yarımaylar halinde dilimleyin.
  3. Marine edip beklettiğiniz etlerin üzerine biberlerin yarısını, dağıtarak koyun. Domateslerin yarısını dizip sarımsakların yarısını da yerleştirin. Biraz tuz katabilirsiniz. Patlıcanları iyice yıkayıp süzün. Yarısını güvece dizin. İkincis ırayı da aynı sırayla dizin. En üste patlıcanları yerleştirin. Tereyağını fındık büyüklüğünde parçalayıp en üste dağıtın. Gerekirse biraz tuz ve değirmenden çekilmiş karabiber serpin.
  4. Güveci fırın kağıdıyla sıkı sıkı kapatıp üzerine de kendi kapağını örtün. Önceden ısıtıp 200 dereceye ayarladığınız fırında en az 2-2,5 saat pişirip servis yapın. Afiyet olsun…  
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle