Etli Çağla Ezmesi Tarifi

Etli Çağla Ezmesi Tarifi

Baharın müjdesi olan taze çağla, ekşi tadıyla yemeklere lezzet katar. Anadolu’da yüzyıllardan beri yemeklerde kullanılır. Özellikle etli yemeklerle çok uyumludur.
(0)
Hazırlama 30 dakika
4 Kişilik

Etli Çağla Ezmesi Tarifi için Malzemeler

Etli Çağla Ezmesi Tarifi Hazırlanışı

Etli Çağla Ezmesi Tarifi Tarifi
  1. Taze baklayı yıkayıp saplarını ayıkladıktan sonra ortadan ikiye bölerek karamamsı için limonlu suda bekletin. Çağlaları bol suyla ve ovalayarak yıkayıp süzün.
  2. Diğer taraftan, eti orta boy bir tencereye aktarıp orta ısılı ateşte, tahta bir kaşıkla karıştırarak, suyunu önce salıp sonra çekinceye kadar, 5-6 dakika kavurun. Üzerinde zeytinyağını gezdirin.
  3. Soyup inceck doğradığınız soğanları da tencereye aktarıp karıştırarak 5 dakika daha kavurun. Üzerine doğranmış bakla ve çağlayı ilave edip, tuz, karabiber ve unu serpiştirin.
  4. Yaklaşık 5 dakika daha karıştırarak kavurduktan sonra, 5 su bardağı sıcak suyu da aktarıp kısık ateşte, yemek suyunu iyice çekinceye kadar pişirin. Zaten, etler iyice yumuşadığında bakla ve çağla da pişmiş olacaktır. Eğer su miktarı az gelirse bir bardak daha sıcak su ilave edebilirsiniz.
  5. Yemeği ocaktan alıp sıcak sıcak ve özellikle pilav yanında servise sunun. Eğer taze çağla bulamazsınız yeşil erik de kullanabilirsiniz.
BENZER TARİFLER

YORUMLAR

Sen de Yorum Ekle